Connect with us

Gebelikte Yaptırılması Gereken Aşılar

ANNE & BEBEK

Gebelikte Yaptırılması Gereken Aşılar

Gebelikte Yaptırılması Gereken Aşılar

Hamile bayanlara verilen bir aşı yenidoğanlarda boğmaca vakalarını önleyebilir.

Bu, Hastalık Kontrolü ve Korunması Merkezleri (CDC) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre.Boğmaca, boğmaca olarak da bilinir, bakteriyel bir solunum yolu hastalığıdır ve çok genç olan bebeklerde aşı olmaması özellikle tehlikelidir.CDC’ye göre , şiddetli ve kontrol edilemeyen öksürmeye neden olabilen hastalık, 2016’da 15.737 vakada bildirildi .Nadir vakalarda, hastalık özellikle 2 aydan küçük bebeklerde ölüme neden olabilir.

Perşembe günü Clinical Enfectious Diseases’de yayınlanan bir araştırma da , doktorlar hamile kadınları, hamilelik döneminde aşılamışlarsa bu savunmasız bebeklerin korunabileceği sonucuna vardı.

Verilerin toplanması nasıl yapıldı?

CDC araştırmacıları, ABD Gelişen Enfeksiyon Programı Ağı’nın bir parçası olan 2011-2014 arasındaki altı eyalet verisine baktı.

Araştırmacılar, okudukları 775 hamile kadından , gebeliğin sonlarında Tdap (tetanoz, difteri ve boğmaca) aşılarının bir parçası olarak boğmaca aşısı alanların bebek öksürük sözleşmeli yeni doan çocuk sahibi olma ihtimalinin daha düşük olduğunu buldular.

Toplamda, gebeliğin üçüncü trimesterinde Tdap aşısının, 2 aylıktan küçük yenidoğanlarda boğmaca vakalarının% 78’ini engellediğini tespit ettiler.

Ohio’daki UH Rainbow Bebekler ve Çocuk Hastanesi’nde pediatrik bir enfeksiyöz hastalık uzmanı Dr. Amy Edwards bulguların şaşırtıcı olmadığını, ancak yine de yararlı olduğunu söyledi.

Sağlık hattına “Önceden düşündüğümüz şey bu” dedi. “Şüphelenilen şeyleri göstermeye başlayan iyi bir çalışma yapmak güzel.”

Edwards, doktorların hamile kadınların Tdap aşısını gebeliklerine kadar geçirmeyi önerdiklerini söyledi çünkü “bebeğin annesinin bağışıklık sisteminin plasentasında büyük transfer” olduğunu biliyorlardı.

“Güzel, büyük, büyük bir boğmaca antikoru cevabı olursa”, “muhtemelen iyi bir miktar antikor bebeğe aktarılır” diye açıkladı.

Kadınlar aşı olmuyor

CDC araştırmacıları ayrıca, bebeğe sağlanan faydalara rağmen, 2015 ve 2016 yılları arasında gebe kaldıkları süre boyunca hamile kadınların yalnızca yüzde 49’unda bu aşı aldığını tespit etti.

CDC Ulusal Aşı ve Solunum Yolları Hastalıkları Merkezi Direktörü Dr. Nancy Messonnier , “Kadınların bebeklerini hamile iken Tdap aşısı yaparak dünyaya girmeden önce korumak için büyük bir fırsatları var” dedi. “Bu çalışma, annelerinin aşılarını alırken bebeklerin nasıl yararlanabileceğini ve [CDC’nin kadınların her gebeliğin üçüncü trimesterinde Tdap aşısı almalarını” tavsiye ettiklerini vurguluyor] ”

Boğmaca aşısı yaklaşık yüzde 80 ila 90 etkilidir, ancak koruma zamanla azalmaktadır .

Edwards, hamile kadınların bebeğin korunmasına yardımcı olmak için her gebelik sırasında bir Tdap güçlendiricisi almaları önerildiğini söyledi.

Ağır vakalarda, boğmaca, akciğerlerin kan damarlarında pulmoner hipertansiyona veya yüksek tansiyona neden olabilir.

Bebekler için, bu kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

“Bu küçük bebeklerin riski … sadece korkuyoruz,” dedi Edwards. “Bunun için yapabileceğimiz çok az şey var.”

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı