Connect with us

Geç Saatte Yemek Yemenin Zararları

Diyet

Geç Saatte Yemek Yemenin Zararları

Sabah erken saatlerde hızlı çalışan metabolizma akşam saatlerinde yavaşlayarak gece saatlerinde ise uyku moduna giriyor. Bu da gece tüketilen tüm gıdaların vücudumuzda yağa çevrilerek fazla kiloya neden olmasına sebep oluyor. Bu nedenden dolayı tüm uzmanlara göre; sabah saatlerinde zenginler gibi gıda tüketimi yapmak, öğle saatlerinde orta halliler gibi yemek yemek ve akşam yemeklerini her zaman fakir kimseler gibi yemek gereklidir. Akşam saatlerinde hamur işi ve yağlı yemeklerin tüketimi kişinin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre obez kimselerin çoğunluğu akşam yemeklerini çok geç saatlerde tüketerek akşam yemeğinden sonra bir takım atıştırmalıklar tüketme alışkanlığı olan kişilerdir.

Geceleri Geç Saatte Yemek Yememek İçin Neler Yapmalı?

 • Gece yemek yemiyorum düşüncesi kişinin tamamen belirlediği yemek yeme kuralları içinde olmalıdır.
 • Gece tüketilecek olan gıdalar kalorisi çok düşük ve çok az miktarda olmalıdır.
 • Gece kişi çok açlık hissettiğinde; turp, havuç, yoğurt ve bir miktar leblebi tüketebilir. Leblebinin tok tutma özelliği ile tüm gece hiçbir gıda tüketimi yapmadan kişi geceyi geçirebilir.
 • Gün içinde çok bol tüketildiği gibi, akşam saatlerinde de bol su tüketimi mutlaka yapılmalıdır.
 • Akşam saatlerinde gıda tüketimi sürekli akla geliyorsa bu saatlerde spor ve yürüyüş yapılabilir.
 • Sosyal etkinlik yapmak kişinin zihninden yemek yeme düşüncesini çıkarmaya yardımcı olacaktır.
 • D vitamini eksikliği ve B12 vitamini eksikliği kişinin hızlı bir şekilde acıkarak sürekli atıştırma isteğini tetiklemektedir. Kişi eğer sürekli atıştırma isteğinde ise mutlaka D vitamini değerini ve B12 değerini ölçtürmesi eğer düşük oranda ise takviye alması gereklidir.
 • Stres her zaman insanların daha fazla gıda tüketimi yapmasına neden olmaktadır. Çok fazla gıda tüketimi yaparak obez olan kişilerde uzmanlara göre mutlaka az da olsa depresyon bulunmaktadır. Kişi depresyondan ve stresten uzak bir hayat yaşamaya başladığında hızlı bir şekilde gece yemelerini durdurabilir.
 • Akşam saatlerinde çok boş kalmak da kişiyi atıştırmalık tüketmeye itebilir kişi kendisi için mutlaka akşam saatlerinde bir etkinlik bulmalıdır.

 

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Bengu

  29 Mart 2018 at 14:25

  geç saatte yemek yemeyi son 3 aydır alışkanlık haline getirdim sanırım bu konuyu okuduktan sonra irademe hakim olmam gerekecek

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı