Home / SAĞLIK / Genital Uçuk Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Genital Uçuk Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Genital uçuk bir diğer adıyla genitel herpes rahatsızlığı kadın ve erkeklerde görülebilir. 2 tipte incelenmektedir

Herpes simplex virus tip 1; genellikle kadınlarda genital bölgede ağız, yüz ve dudakları etkilemektedir. Hsv herpes virüsünün etken olduğu, cinsel yolla bulaşan bir çeşit  hastalıktır. HSV-tip 2; ise genital bölgeyi, makat, kalça bölgesini, perianal bölgeyi etkiler.

Toplumumuzda jenital uçuk ya da aft olarak bilinen bu rahatsızlık tekrarlayabilen bir hastalıktır. Human papilloma virus herpes genitalis lezyonlarının neden olduğu bu hastalık birden fazla virüs tipiyle tek bir kişide aynı anda birlikte görülebilmektedir.

Genital Uçuk Nasıl Bulaşır?

Sadece cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu hastalık, partner aracılığıyla farkında olmadan da bulaşabilir. Taşıyıcıları genellikle bu durumdan haberdar olmamaktadır. Cinsel organda bulunan dudak ya da çatlaklardan içeri sızan bu mikrop, hayat boyu hastanın vücudunda kalabilir. Hücre fonksiyonlarını kullanarak hücre yıkımına neden olan bu hastalık huzursuzluk, ağrı, kabarcık ve kaşıntı yapar. Bölgede içi sıvı dolu batan kırmızı şişlikler oluşturur. Zaman zaman tekrarlasa da asla ilk atak kadar sarsıcı ve ağrılı olmaz.

Belirtileri, Nedenleri

Jinekolojik muayenede gözle görülen aftlar, cinsel ilişkiyle bulaşır çeşitli ilaçları olsa da kesin bir tedavisi halen bulunamamıştır. İlişki sırasında mutlaka korunmalıdır.

Antibiyotik ve lokal antibiyotik kremler hastalığa çare değildir. İlaçlar sadece ağrılı ve yanmalı akut dönemde rahatlatıcı olabilmektedir. Cinsel organın hijyeni, pamuklu hava alabilen çamaşır kullanımı ve lokal solüsyonlar rahatlatıcı ve faydalı olabilir. Bu dönemde; bağışıklık arttıran ilaçlar kullanılmalı, el sürülmemeli, cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Son dönemlerde yeni nesil klinik çalışmalar sonucu elde edilen antiviral ilaçlarla 2 -3 gün içinde hastalık seyri azaltılmaktadır. Öte yandan hastalıkla ilgili aşı çalışmaları da sürdürülmektedir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir