Connect with us

Genital Uçuk Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

SAĞLIK

Genital Uçuk Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Genital uçuk bir diğer adıyla genitel herpes rahatsızlığı kadın ve erkeklerde görülebilir. 2 tipte incelenmektedir

Herpes simplex virus tip 1; genellikle kadınlarda genital bölgede ağız, yüz ve dudakları etkilemektedir. Hsv herpes virüsünün etken olduğu, cinsel yolla bulaşan bir çeşit  hastalıktır. HSV-tip 2; ise genital bölgeyi, makat, kalça bölgesini, perianal bölgeyi etkiler.

Toplumumuzda jenital uçuk ya da aft olarak bilinen bu rahatsızlık tekrarlayabilen bir hastalıktır. Human papilloma virus herpes genitalis lezyonlarının neden olduğu bu hastalık birden fazla virüs tipiyle tek bir kişide aynı anda birlikte görülebilmektedir.

Genital Uçuk Nasıl Bulaşır?

Sadece cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu hastalık, partner aracılığıyla farkında olmadan da bulaşabilir. Taşıyıcıları genellikle bu durumdan haberdar olmamaktadır. Cinsel organda bulunan dudak ya da çatlaklardan içeri sızan bu mikrop, hayat boyu hastanın vücudunda kalabilir. Hücre fonksiyonlarını kullanarak hücre yıkımına neden olan bu hastalık huzursuzluk, ağrı, kabarcık ve kaşıntı yapar. Bölgede içi sıvı dolu batan kırmızı şişlikler oluşturur. Zaman zaman tekrarlasa da asla ilk atak kadar sarsıcı ve ağrılı olmaz.

Belirtileri, Nedenleri

Jinekolojik muayenede gözle görülen aftlar, cinsel ilişkiyle bulaşır çeşitli ilaçları olsa da kesin bir tedavisi halen bulunamamıştır. İlişki sırasında mutlaka korunmalıdır.

Antibiyotik ve lokal antibiyotik kremler hastalığa çare değildir. İlaçlar sadece ağrılı ve yanmalı akut dönemde rahatlatıcı olabilmektedir. Cinsel organın hijyeni, pamuklu hava alabilen çamaşır kullanımı ve lokal solüsyonlar rahatlatıcı ve faydalı olabilir. Bu dönemde; bağışıklık arttıran ilaçlar kullanılmalı, el sürülmemeli, cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Son dönemlerde yeni nesil klinik çalışmalar sonucu elde edilen antiviral ilaçlarla 2 -3 gün içinde hastalık seyri azaltılmaktadır. Öte yandan hastalıkla ilgili aşı çalışmaları da sürdürülmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı