Connect with us

Goji Berry Faydaları

Ne İyi Gelir ?

Goji Berry Faydaları

Son zamanlarda birçok ünlünün de tükettiği, yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olan bu meyvenin adını duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız toplanın; Goji Berry nedir? Faydaları nelerdir? hepsini anlatıyoruz.

Goji Berry Nedir?

Goji Berry, nam-ı diğer kurt üzümü;  Çin’in güneyinde, Hinsitan’ın kuzeyinde yetişen, Tibet’te mutluluk meyvesi olarak bilinen kırmızı bir meyvedir. Taze hali dışında kurutularak da tüketilebilir. Tadı biraz tatlı biraz ekşi olmasıyla üzüm-vişne karışımını andırır. İçinde tam tamına 21 adet mineral bulundurur. Bu mineraller arasında demir, bakır, çinko gibi insan vücudu için önemli mineraller de vardır. Ayrıca içindeki %21 lif oranıyla portakaldan daha fazla C vitamini içerir ve yüksek bir antioksidan olarak gösterilir.

Nasıl Tüketebilirsiniz?

Türkiye’de yetişmeyen Goji Berry’i taze meyve olarak bulamayabilirsiniz ancak kurutulmuş hali de tazesi kadar faydalıdır. Ülkemizde hemen her aktarda kurutulmuş olarak bulabilirsiniz. Günlük önerilen tüketim miktarı ise bir avuç kadardır. Sade tüketmenin yanı sıra sıcak su ile demleyip çayını yapabilir ya da diğer tahıllar ile birleştirerek ara öğünleriniz için granola yapabilirsiniz.

Faydaları Nelerdir?

 

Kilo vermeye yardımcı

Goji Berry tüketildiğinde, içeriğindeki yüksek lif sayesinde nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği azaltıyor. Uzun süren tokluk hissi veriyor. İçinde bulunan aminoasitler, kasların yenilenmesini, büyümesini ve daha hızlı yağ yakılmasını sağlıyor.

C Vitamini Bakımından Zengin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Goji Berry içinde %21 lif bulunduruyor. Bu lif oranı C vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu gösteriyor. C vitamini, vücudumuza direnç vererek hastalıklardan korur. Goji Berry de soğuk ve dengesiz havalarda bizi hastalıklardan koruyacak doğal bir ilaç deposudur.

Yaşlanmak mı? O da ne?

Goji Berry’nin sadece bir meyve olduğunu ve mucize yaratamayacağını hatırlatarak başlayalım yazımıza. Evet, Goji Berry sadece bir meyve ancak içinde 21 farklı mineral bulunduran, kalsiyum açısından çokça zengin olan bir meyve. Yaşlanmayı tamamiyle durduramasa da etkilerini oldukça aza indirgeyebiliyor. Demir eksikliği, kalsiyum eksikliği gibi birçok nedenden dolayı yaşımız ilerledikçe derimiz üzerinde birtakım kırışıklıklar ve çizgiler oluşuyor. Goji Berry, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde bu etkileri en az seviyeye indirgemenize yardımcı oluyor. Ancak yaşlanma etkilerini azaltmak için sadece Goji Berry tüketmek yeterli değildir. Bolca su tüketmeli, sağlıklı beslenmeli ve yeteri kadar spor da yapmalısınız. J

Sinrim Sorunları Dışarı!

Goji Berry, sindirim sorunlarını gidermede de bizlere yardımcı oluyor. Gastrit gibi mide sorunlarının düzelmesinde ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasında rol oynuyor. Goji Berry’nin suyunun bu alanda daha etkili olduğu bilinse de düzenli olarak kuru meyvesini de tükettiğinizde sindirim sorunlarınızın azaldığını görebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Ne İyi Gelir ?

Yukarı