Connect with us

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Cilt Bakımı

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Gözümüzün altında göz altı torbaları oluştuğunda aklımıza ilk gelen şey bu torbalardan nasıl kurtulacağımız veya nasıl saklayacağımız oluyor. Sizler için göz altı torbalarından kurtulmanıza ve oluşmasının önüne geçmeye yardımcı olacak birkaç yöntem derledik.

  • Tuzu bırakın

O elinizdeki tuzluğu hemen aldığınız yere bırakın! Vücudumuzdaki su her zaman en az sodyum olan bölgeden en çok sodyum olan bölgeye doğru ilerler. Göz çevresindeki bölge de buna iyi bir örnektir. Bu yüzden çok tuzlu bir akşam yemeği yedikten sonra sabah şişliklerle uyanabiliyoruz.

  • Alerjinizi kontrol altında tutun

Alerji mevsiminde yaşaran gözler ve şişen göz çevresiyle sık sık karşılaşırız. Eğer alerjiniz varsa bir doktora danışıp tedavi olmalısınız, eğer çoktan bir doktora göründüyseniz de alerji ilaçlarınızı aksatmamalısınız.

  • Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Yüz üstü uyuyanlardan mısınız yoksa yan uyuyanlardan mı? Yer çekiminin etkisiyle vücudunuzdaki su gözlerinizin altında toplanabilir ve bu da göz altı torbalarının oluşmasına sebep olur. Sırt üstü uyumayı deneyin ve başınızın altına ekstradan bir yastık ekleyin.

  • Yatmadan önce makyajınızı temizleyin

Yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi unutmayın, cildinize olan diğer zararlarının yanında göz çevrenizin şişmesine de neden olabilir.  Yatmadan önce sabun ve su yardımıyla ya da makyaj temizleyicisiyle makyajınızı temizleyin.

  • Fazla alkol tüketmeyin

Bir kadeh şarap içmek gibi az miktarda tüketmenin bir zararı olmayacaktır ama fazla kaçırdığınızda olacakları siz de biliyorsunuz. Alkol cildinizdeki suyu dışarı iter bu da göz çevresindeki hassas bölgede torba oluşmasına sebep olur. Eğer alkol tüketecekseniz de yatmadan önce su içtiğinizden emin olun ve göz çevrenize nemlendirici sürün.

  • Gözlerinizi güneşin zararlı ışıklarından koruyun

Vücudumuzu güneşten korumak için birçok şey yapıyoruz, peki yüzümüz için aynı özeni neden göstermiyoruz? Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak göz çevrenizin sarkmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

  • Sigara kullanmayın

Sigarayı bırakmak için başka bir sebep daha mı arıyorsunuz? Sigara içmek cildinizin kurumasına ve güçsüzleşmesine sebep olur. Eğer yüzünüzde, göz altı çevrenizde sarkmalar ve kırışıklıklar olmasını istemiyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

  • Gözlerinize soğuk kompres uygulayın

Gözleriniz mi şişti? Soğuk kompres uygulayarak şişliği azaltabilirsiniz. Soğuk kaşıklar, salatalık dilimleri ya da çay poşetleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Ne kullandığınız aslında o kadar da önemli değil, önemli olan soğuk olması.

  • Göz kremi kullanmayı düşünebilirsiniz

Mağazalarda göz altı torbalarını indirmek için üretilmiş bir çok ürün bulmak mümkün. Deneyerek sizin için uygun olan bir tanesin seçebilirsiniz.

  • Eğer kurtulamıyorsanız saklayın

Göz çevrenizde siyah halkalar mı oluşuyor? Cilt tonunuza uygun bir kapatıcı seçip, kapatıcı yardımıyla siyah halkalarınızı saklayabilirsiniz. Cildinize kapatıcıyı direk sürmeyin, hafifçe vurarak uygulayın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cilt Bakımı

Yukarı