Connect with us

Günlük Yaşantımızda Radyasyondan Korunma Yolları

Genel

Günlük Yaşantımızda Radyasyondan Korunma Yolları

Günlük yaşantımızda istemeden pek çok kez radyasyona maruz kalırız. Çevremizde bulunan cihazların birçoğu ( Cep telefonu, TV, Radyo, Bilgisayar, Röntgen, Tıbbi cihazlar) radyasyon yayan cihazların başında gelir. Bu cihazların yaydığı radyasyon bazı yöntemler kullanarak korunmak  mümkün olabilir. İşte radyasyondan korunma yolları.

1) Kullanmadığınız elektronik aletlerin kapalı durumda veya fişten çıkartılmış olduğundan emin olun. Bu aletlerin kapalı durumda olması günlük maruz kaldığınız radyasyon miktarını büyük ölçüde azaltacaktır.

2) Gece uyurken yakınınızda cep telefonu, tablet gibi cihazları mümkün olduğunca yattığınız yerden uzak bir yerde bulundurmaya özen gösterin.

3) Bilgisayar kullanırken, bilgisayar ekranı ile aranıza 1 metre mesafe koymaya çalışın. Ayrıca bilgisayar kullandığınız yerin yakınlarına kaktüs saksısı koyarak maruz kaldığınız radyasyonu azaltabilirsiniz.

4) hamilelerin cep telefonu kullanması sakıncalıdır. Kadınların hamilelik döneminde mümkün olduğunca az radyasyona maruz kalması önemlidir

5) Mikrodalga fırınları çalışırken büyük oranda radyasyon yaydıkları için çalıştığı esnada uzak durmaya özen gösterin.

6) Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken uzağında bulunulmalıdır.

7) Ekonomi lambaları elektromanyetik radyasyonlar yaydığından dolayı bu lambaları okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösterilmelidir.

8) Eğer telefonla gün içinde çok fazla konuşuyorsanız telefon konuşmalarını kulaklık ile yapmaya özen gösterin. Kulaklık sizin ile telefon arasındaki mesafeyi arttıracağından dolayı daha az radyasyona maruz kalacaksınız.

Eğer sizde sağlıklı bir hayat yaşamak ve radyasyondan uzaklaşmak istiyorsanız bu 8 maddeyi uygulayarak sağlıklı ve  kaliteli bir yaşam sürdürebilirsiniz.

 

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel

Yukarı