Connect with us

Güzellik Uykusunun Faydaları

Cilt Bakımı

Güzellik Uykusunun Faydaları

Uykunun vücudumuz için ne kadar gerekli ve faydalı olduğunu gibi cildimiz için de çok faydalıdır. Bu yazımızda güzellik uykusunun cildiniz için ne kadar faydalı olduğundan ve cildiniz için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

 • Daha hızlı iyileşen bir cilt

Cildiniz uyku sırasında gün boyu oluşan hasarı iyileştirmeye başlar. Uyuduğunuzda cildinize iyileşme ve güzelleşme fırsatı vermiş olursunuz. Ve bunların sonucunda uyandığınızda daha tazelenmiş ve zinde hissedersiniz.

 • Daha az cilt problemi

Ne kadar uyursanız o kadar güzel bir cilde sahip olursunuz. Uyku eksikliği strese, stres de sivilcelerin ve siyah noktaların oluşmasına sebep olabilir. Bir araştırma üniversite öğrencilerinin sınav zamanları gibi stresli zamanlarda normalde olduğundan daha fazla sivilce ve siyah nokta problemiyle karşılaştıklarını göstermiş.

 • Daha parlak gözler

Gözlerinizin parlamasını ve göz çevresinde oluşan siyah halkalara yenik düşmemeyi mi istiyorsunuz? Uyku eksikliği gözlerinizin çevresinde siyah çizgilerin oluşmasına sebep olur, bu yüzden gözlerinizi dinlendirmeniz önemlidir. Oluşan siyah halkaları gizlemek için primer olarak hafif bir göz kremi uygulayın, ardından cilt tonunuzdan bir ya da iki ton daha açık bir kapatıcı uygulayın.

 • Daha eşit bir cilt tonu

Geceleri uyanık kalmak cildinizi daha solgun ve lekeli bir hale getirebilir. Uyku cildinizdeki kan dolaşımı arttırır, cildinize doğal bir renk kazandırır. Eğer uyandığınızda cildinizde lekelerle karşılaşırsanız o bölgeye fondöten uygulayın.

 • Daha iyi bir görüntü

Dün gece pek uyuyamadınız ve sizi gören herkes bunu fark mı etti? Bu bir sürpriz değil, çünkü iyi bir gece uykusu çeken insanlar daha sağlıklı, daha az yorgun ve daha çekici görünürler.

 Cildiniz İçin Yapabilecekleriniz

 • Sabah uyandığınızda aynaya bakıp şişmiş gözlerle karşılaşıyorsanız bu yanlış bir pozisyonda uyuduğunuz anlamına gelebilir. Sırt üstü uyumayı ve başınızın altına bir yastık daha almayı deneyebilirsiniz. Göz altı torbalarını uyandığınızda 1-2 dakika soğuk kompres yaparak azaltabilirsiniz.
 • Geceleri atıştırmalık olmadan yapamayan gece kuşlarındansanız tuzlu yiyeceklerden uzak durun, bir şeyler yemek istiyorsanız meyve yemeyi tercih edin. Tuzlu yiyecekler sabah uyandığınızda şişmiş bir yüzle karşılaşmanıza neden olur.
 • Başucunuzda sürekli su bulundurmayı unutmayın. Geceleri yatmadan önce bol su için, sabah da gözeneklerinizin daha küçük görünmesini sağlayacak bir tonik uygulayın.
 • Yüzünüzü kirden ve makyajdan temizlemek için hafif bir temizleyici kullanın ve ardından nemlendirici uygulayın.
 • Huzurlu bir uyku çekmenin en iyi yollarından biri olan sıcak bir banyo aynı zamanda cildinize de iyi gelir. Uyumadan önce güzel, sıcak bir banyo yapın, vücut ısınızı yükseltin, yatağa girdiğinizde vücut ısınız düştükçe daha uykulu hissedeceksiniz.
 • Daha önce de bahsi geçtiği gibi sırt üstü uyuyun, sırt üstü uyumak sadece yüzünüzün şişmesini önlemez aynı zamanda kırışıklarınızın oluşmasına engel olur. Yüz üstü yatarken yastık yüzünden yüzümüzde çizgiler oluşur ve bu çizgiler zaman geçtikçe kalıcı hale gelir. Eğer sırt üstü uyumakta zorlanıyorsanız saten bir yastık kılıfı kullanmak da uyku kaynaklı kırışıklıkların daha az olmasına yardımcı olabilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cilt Bakımı

Yukarı