Connect with us

Hamile Kalamıyorum

Tüp Bebek

Hamile Kalamıyorum

Evlendikten sonra genelde çiftler ilk bir kaç sene korunurlar. Korunmayı bıraktıklarından sonra aylarca denemelerine rağmen kadın gebe kalmaz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Hamile kalamamak hem kadın hemde erkekten kaynaklanabilir. Çoğu çiftler genelde kadında sorunu aramaktadır ve jinekoloğa gitmektedir. Genelde kadınlar için en büyük problem vücüdun yumurtlayamamasıdır. Bu olaya kadının yaşı veya hormanları neden olur. Her sene kadın yumurtlaması sayısı ve kalitesi düşmektedir. Örnek vermek gerekirse 25 yaşında tek yumurtsı olan bir kadın 40 yaşında 5 yumutası olan bir kadından daha şanlıdır. Çünkü yumurta kalitesi sayısından daha önemlidir.

İkinci olarak yumurtlamada bir sorun yoksa rahim kanallarının tıkalı olması spermlerin yumurtaya ulaşamamasından dolayı gebeliği engeller. Bunu anlamak için rahim filmi çektirmek gerekmektedir. Rahim filmi rahme özel ilaçlı sıvılar vererk yapılmaktadır. Hafif ağrılı bir işlemdir ve özel labratuarlarda yapılmaktadır.
Rahim filmi çekildikten sonra hamile kalma şansı artabilir. Çoğu zor hamile kalanlar bu film sonrası tahminen rahme verilen ilaçlı sudan kaynaklanan çabuk hamile kalabiliyorlar.

Yumurtlama zamanında hamile kalmak için çok önemlidir. Adetden 14 gün sonra bir gün arayla ilişkiye girlilmelidir. İlişki pozisyonundan tutunda stresli olmamız bile hormanları etkilediğinden işinizi zorlaştırır.

Eğer bütün herşeyiniz normal ve 1 senedir denemelerinize rahmen hamile kalamıyorsanız bir jinekoloğa görünün, sizde bir sorun yoksa tek neden eşinizdendir. Eşinizin bir üroloğa görünmesi gerekir. Bu konuyu bir diğer yazımız erkek kısırlığında detaylı bulabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı