Home / Tüp Bebek / Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmanın Yolları

Gebelik planlayan hanımlar, heyecanla hamile kalabilmenin yollarını araştırmakta ve düşünmektedirler.

Gebe kalabilmek için esas olan sağlıklı bir yumurtlama ve yumurtlama sonrası yumurta hücresinin, sperm hücresi ile karşılaşıp döllenmesi, oluşan embriyonun da rahim içinde endometrium tabakasına tutunmasıdır.

Bütün bu fizyolojik olaylar ayda bir kez, 48-72 saat içinde olabilmektedir. Yumurtlama ve yumurta hücresinin canlı kalma süresi 48 saattir. Sağlıklı spermler de ilişki sonrası 72 saat kadar canlı kalabilirler.

Bu bilgilerin ışığında birçok çiftimiz,  takvim yöntemi ile veya yumurtlamayı gösteren test kitleri ile yumurtlama dönemlerini takip ederek, planlı ilişkiye girerek, hamile kalabilmeye çalışmaktadırlar. Bu yöntem tabi ki en kesin hamile kalma yöntemlerindendir.

Ancak düzensiz adet gören hanımlarda, yumurtlama günü tespiti zordur. Aynı zamanda planlı ilişki çiftlerde stres de yaratabilir. Bu yüzden hamile kalabilmek için normalde önerdiğimiz yöntem hiçbir problemi olmayan çiftlerde, haftada 2-3 kez düzenli ilişkiye girmektir. Bu şekilde sürekli bir yumurta takibi veya zaman kovalayıp strese girmektense, düzenli ilişki ile sürekli canlı spermlerin anne adayının tüplerinde bulunması sağlanacağından, gebe kalmak için engeli olmayan çiftler çok rahat bir şekilde mutlu sona ulaşabilirler.

Gebe kalmayı kolaylaştırıcı besinler veya hareketler gibi bilimsel veriler yoktur. Fakat hamile kalmayı kolaylaştırıcı bazı önerimlerimiz olabilir. Örnek vermek gerekirse erkek sperminin en canlı saatleri sabah saatleridir. Sabah saatlerindeki cinsel ilişki akşam saatlerindekinden biraz daha fazla yumurtaların dölleneblmesi için avantajlıdır. Havuç suyu, keçiboynuzu, brokoli, nohut gibi bitkilerde sperm kalitesini iyileştirmektedir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfertilite (kısırlık) hastalığından müzdarip çiftler için bugün tüp bebek tedavisi ile alakalı bilinmeyen tıbbi detaylar …

MORFOLOJİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ – NASIL DÜZELİR ?

Her anne babanın hayali bir çocuk sahibi olmaktır. Fakat üreme organı İle ilgili bir rahatsızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir