Connect with us

Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

hamilelik belirtileri nelerdir

Gebelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin belirli evreleri vardır ve her evrede farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu süreç, kadınların vücutlarında bazı değişikliklerin meydana gelmesine neden olur ve hamilelik hakkında ipuçları verir. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir ve hamile olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Adet Gecikmesi: Kadınların birçoğu için gebeliğin en önemli belirtisidir. Beklenen adetin gecikmiş olması, gebelik şüphesini arttırır. Buna karşın stres ve sıkıntı gibi nedenlerden dolayı da adet gecikmesi yaşanabilir.
  • Göğüslerde Hassasiyet: Göğüs kısmında meydana gelen ağrı, hassasiyet ve büyüme gibi faktörler, gebelik döneminin belirtileri arasındadır. Yaşanan hormon değişimi ile birlikte göğüs uçlarının rengi de koyulaşabilir.
  • Yorgunluk ve Halsizlik: Gebelik belirtileri, halsizlik ve yorgunluk şeklinde de kendini gösterebilir. Bu dönemde progesteron hormonu salgılanır ve hamile kadınlara yorgunluk hissi verir.
  • İdrara Sık Çıkma: Normale göre daha çok idrara çıkıyorsanız ve idrar renginde değişme olmuşsa, gebelik belirtilerinden biriyle karşı karşıyasınız demektir. Bu durum, bazı kadınlarda ilk aylardan sonra bitebilir, bazı kadınlarda ise gebelik sonuna kadar sürer.
  • Mide Bulantısı: Bulantıdan kaynaklanan istifra, en önemli hamilelik belirtilerinden biridir.
  • İştah Artışı veya İştahsızlık: Gebelik, halk arasında aşerme olarak ifade edilirken, bazı kadınlarda iştahsızlığa da yol açabilir.
  • Kanama: Bilhassa hamileliğin erken dönemlerinde görülen en önemli belirtiler arasındadır. Bu kanama normal adet kanaması şeklinde değil, lekelenmeler halinde olur.
  • Bel Ağrısı: Gebelik döneminde ağırlaşan karın bölgesi, bel ağrılarının olmasına yol açar.

Şayet bu belirtilerden birini yaşıyorsanız, hamile olma ihtimaliniz var demektir. Birden fazlası görülüyorsa, hamilelik ihtimali daha da yüksektir ki, bu durumda doktorunuza görünmeniz gerekir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı