Connect with us

Hamilelik İzni Nasıl Alınır, Süresi Ne Kadardır?

hamilelik izni

Gebelik

Hamilelik İzni Nasıl Alınır, Süresi Ne Kadardır?

Hamilelik izni veya doğum izni, SSK’lı olarak ya da kamuda çalışan anne adaylarının doğum için aldıkları izindir. Bu izin, çalışılan kurum tarafından verilmek zorundadır.

Hamilelik İzni Süresi

Doğum tarihi kesinleşmiş kadınların, doğum öncesi son 8 hafta ile doğum sonrasındaki ilk 8 hafta süresince gebelik izni alma hakları vardır. Ancak ikiz, üçüz vb. çoğul doğum yapacak annelere ekstradan 2 hafta daha izin verilmektedir. Değişen yönetmelik gereğince, erkeklere de doğum izni kullanma hakkı tanınmaktadır ve bu süre 5 gündür.

Doğum süresine 8 hafta kala herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan ve işine devam etmek isteyen gebeler, bu iznin 5-6 haftasını da kullanabilirler. Başka bir ifadeyle; doğuma 5 hafta kala izin alınabilmekte ve kalan 3 haftayı da doğum sonrası kullanabilmektedirler. Fakat bunun için herhangi bir sağlık probleminin olmadığına dair belge alınması gerekir. Doktor tarafından alınacak ve anne adayının çalışmasına hiçbir mani olmadığını gösteren rapor ya da belge sunulmalıdır.

Doğum İzninden Sonra İzin Kullanılabilir mi?

Hamilelik izninden sonra tekrar izin alınması mümkündür. Bu iznin süresi ise 24 ay kadar olabilir. İsteğiniz üzerine bulunacağınız talep doğrultusunda, işinizle ilgili herhangi bir sorun yaşamadan 24 ay izin kullanabilirsiniz. Bu izinden yararlanabilmeniz için, çalıştığınız kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Zira doğum sonrası izin, çalışılan kurum tarafından verilir. Konuyla ilgili bilmeniz gereken husus, 24 aylık izinden faydalanan annelerin ücretleri yatırılmamaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı