Connect with us

Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

ANNE & BEBEK

Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

En etkili doğum kontrol yöntemleri olsa bile , her zaman hata yapma şansı vardır. Sonuçta, yumurtayı gübrelemek yalnızca bir sperm alır. Bunun olup olmadığını öğrenmek tezgah üstü (OTC) gebelik testi almak kadar kolaydır.

OTC gebelik testleri tipik olarak idrarda insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon test edilir . HCG yalnızca hamiliyseniz bulunur . Hormon, döllenmiş bir yumurta rahimdışına veya rahim astarına bağlanırsa serbest bırakılır .

Test için idrarı toplamanın farklı yolları vardır. Seçtiğiniz teste bağlı olarak, aşağıdakileri yapmanız gerekebilir:

 • idrarınızı bir bardakta toplayın ve sıvıya bir test çubuğu daldırın
 • idrarınızı bir bardakta toplayın ve az miktarda sıvı özel bir kaba aktarmak için damlalık kullanın
 • test çubuğunu beklenen idrar akımının bulunduğu bölgeye yerleştirin, böylece idrarınızı midstream’inizde yakalar

Cleveland Clinic’e göre , çoğu test, cevapsız bir süre sonra alınırsa yüzde 99 geçerlidir . En iyi yanı, kendi evinizin mahremiyetinde yapabilmenizdir. Testi açın, talimatları izleyin ve sonuçları görüntülemek için önerilen süreyi bekleyin.

Önerilen bekleme süresi geçtikten sonra testler sonuçlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle gösterecektir:

 • renk değişikliği
 • bir çizgi
 • artı veya eksi gibi bir simge
 • “hamile” veya “hamile değil” kelimeleri,
NE ZAMAN TEST EDILECEKSIN?
Hamilelik testini ne kadar sürede alabilirsin?

En doğru sonuç için kaçırdığınız sürenin bitimine kadar bir gebelik testi yapmayı beklemelisin.

Dönemi kaçırıncaya kadar beklemek istemiyorsanız, seks yaptıktan sonra en az bir ila iki hafta beklemeniz gerekir. Hamiliyseniz, vücudunuzun saptanabilir HCG seviyeleri geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu, tipik olarak bir yumurtanın başarılı şekilde implantasyonundan sonra yedi ila 12 gün sürer .

Test döngüsünüzde çok erken alınıyorsa hatalı bir sonuç alabilirsiniz.

Hamilelik testi yaptırmanız gerektiğine dair bazı bulgular var .

CEVAPSIZ DÖNEM
1. Döneminizi kaçırdınız

Kaçırılan Dönem

Gebeliğin ilk ve en güvenilir işaretlerinden biri, kaçırılmış bir dönemdir.

Çevriminizi yakından takip etmezseniz, geç olup olmadığınızı belirlemek zor olabilir. Birçok kadının 28 günlük menstrüel döngüsü vardır. Son döneminizden bu yana geçen süre bir aydan fazla ise test etmeyi düşünün.

Stresin , diyetin , egzersizin veya bazı tıbbi durumların sebebi ile dönemin bazen gecikeceğini veya atlandığını aklınızda bulundurun .

Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız akışınıza da dikkat edin. İmplantasyon sırasında yumurta rahim astarına daha derine gömülürken, erken haftalarda hafif kanama veya lekelenme görülür. Renk, doku veya kan miktarındaki herhangi bir farkı not edin.

Kanama ve olumlu hamilelik testiniz varsa doktorunuza danışın.

KRAMPLAR
2. KRAMPLARINIZ VAR

kramplar

İmplantasyon menstrüel kramplara benzer bir his de oluşturabilir . Hamileliğin ilk dönemlerinde bu rahatsızlığı hissedebilir ve döneminizin köşede olduğunu düşünebilirsiniz, ancak o zaman asla gelmez.

Tanıdık geliyor mu Test yapmak. Hormon seviyeleri kadına ve gebeliğe göre değişir.

ACIYAN GÖĞÜSLER
3. Göğüsleriniz acıyor

Meme ağrısı

Gebelikiniz giderek daha fazla östrojen ve progesteron üretirken , bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek için vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar.

Sizin göğüsler hassaslığı hissediliyor ve artan kan akışı nedeniyle büyük görünebilir. Emzikleriniz zarar görebilir ve damarlar cilt altında daha koyu görünebilir.

Birçok kadın aynı zamanda dönemlerine kadar geçen süre içinde meme rahatsızlığı yaşadığından, bu belirti her zaman gebeliğin göstergesi değildir.

DIĞER FIZIKSEL BELIRTILER
4. Farklı hissediyorsun

mide bulantısı

Kramplar ve ağrılı göğüslerle birlikte erken gebelik neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • gıda aversions
 • tükenme
 • sık idrara çıkma

Haftalar devam ederken, HCG düzeyleri ilk trimesterde bile geç olmadan bu belirtiler daha da güçleşebilir. Kendini tanıyorsun, bedenine dikkat et. Herhangi bir alışılmadık fiziksel belirtiler, hamilelik testi yaptırmanızı sağlayabilir.

KONTRASEPTIF ARIZA
5. Doğum kontrolünüz başarısız oldu.

doğum kontrolü

Doğum kontrol hapları, prezervatifler ve diğer kontraseptif cihazlar, gebelikten yüzde 100 koruma sağlamaz. Başka bir deyişle, ne kadar dikkatli olursanız olun, her zaman hafif bir gebelik şansı vardır.

Doğum kontrol tercihlerinize rağmen, listelediğimiz herhangi bir işaretle karşılaşırsanız bir test yaptırmayı düşünün.

İnsan hatası veya kusurları planlanmamış gebelikle sonuçlanabilir. Doğum kontrol haplarının her günü unutmamak zor olabilir. Planlı Anne-Baba’ya göre, hapdaki her 100 kadından 9’u , yönlendirici olarak almazlarsa hamile kalacaklar.

Prezervatifler kırılabilir, parçalanabilir veya yanlış kullanılır. Planlı Anne-Baba’ya göre kontrasepsiyon için prezervatife dayanan her 100 kadından yaklaşık 18 kadın her yıl hamile kalıyor.

Gebelikten koruma hatasından endişeleniyorsanız, rahim içi cihaz (RİA) gibi alternatif kontraseptif yöntemler hakkında doktorunuza danışın . Planlı Anne-Baba’ya göre, RİA kullanan her 100 kadından birinde azı her yıl hamile kalır.

PAKET SERVISI
Şüpheniz olduğunda, test edin!

Cinsel yönden aktif kadınların üreme yıllarında koruma altındayken bile her ay hamilelik şansı vardır. Vücudunuzun gönderebileceği, sizi hamilelik testi yaptırmanızı isteyecek bazı sinyalleri vardır .

En iyi sonuçları almak için, döneminizi kaçırdığınızı düşündükten sonra testi yapın. İlk sabah banyo ziyaretiniz sırasında test edin veya testin ölçtüğü HCG hormonunun konsantrasyonunu artırmak için birkaç saat tutun.

Erken test yapılması, kendinize ve eğer varsa, bebeğiniz için doğum öncesi bakımı almanıza yardımcı olmaya yardımcı olur . Olumlu bir sonuç olması durumunda, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurarak seçeneklerinizi ve potansiyel sonraki adımlarınızı tartışın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı