Connect with us

Hamilelikte Basur Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

hamilelikte basur

Gebelik

Hamilelikte Basur Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik, basur oluşumunu tetikleyen ve mevcut basurdan kaynaklanan sorunların artmasına yol açan bir süreçtir. Hamilelikte basur oluşumu ise şu şekilde gelişmektedir; gebelik döneminde artan kan basıncı, uterusta az da olsa büyümeye neden olur. Bu durum, ana damarlara baskı yapar ve basıncın artması sonucu akım yavaşlar. Akımın yavaşlaması da, yüzeye yakın damarların varisleşmesine yol açar.

Progesteron hormonu, damarlardaki düz kasları gevşetici bir etkiye sahiptir. Bu durum neticesinde varisleşme daha kolay olur ve vulvada, bacaklarda, makat bölgesinde varisler meydana gelir. Gebelik ilerledikçe, rahim tarafından vücudun alt kısmındaki toplardamarlara yapılan baskı da artar. Bunun sonucunda da damarlarda göllenme oluşur ve gebelikte basur sorunu ortaya çıkar.

Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte basur tedavisi zorlu ve uzun bir süreç olabilmektedir. Zira gebelik nedeniyle anne adaylarının her ilacı kullanmaları mümkün değildir. Gebelikte basur tedavisi için önerilen yöntemler ise genel olarak şunlardır;

  • Doktor Tarafından Reçete Edilen Pomad ve Fitiller: Hamilelik süresince her ilacın kullanılması mümkün olmadığı için, doktorunuzun önereceği kremler veya fitiller sayesinde basurun neden olduğu kaşıntı ve ağrı gibi şikayetleri azaltabilirsiniz.
  • Oturma Banyoları: Aşırı sıcak olmamak şartıyla ve 15-20 dakikalık sürelerle oturma banyoları yapılabilir. Aşırı sıcak su, doğumu son dönemlerde tetikleyebilir.
  • Ağrı Kesiciler: Basurun tedavisi için parasetamol tarzı ilaçlar kullanılabilir.
  • Dışkı Yumuşatıcı İlaçlar: Doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra; makat bölgesine soğuk kompres yapmak, basurlu bölgeyi temiz tutarak ilerlemesini önlemek gibi tedbirler de alabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. yaren

    28 Mart 2018 at 14:16

    Hamilelik döneminde bende basur problemi çekmiştim. Doktorumun tavsiyeleri üzerine aynı konunuz da belirttiğiniz şeyleri uyguladım. Biraz rahatlama sağlıyor ama kesin çözüm hamilelik sonrası mutlaka ameliyat 🙁

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı