Connect with us

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

hamilelikte beslenme

Gebelik

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk 3 ayında, bebeğin gelişimini etkileyen faktörlerden en önemlisi, sağlıklı koromozomal bir yapısının olmasıdır. Bu nedenle, bahsedilen dönemde anne adaylarının beslenme şekli bebeğin gelişimini etkilemez. Ancak hamilelikte beslenme konusu, gebeliğin tüm evresinde önem taşımaktadır. Peki, hamilelik döneminde doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelikte Doğru Beslenme

Gebeliğin ilk 3 ayında sık ama az miktarlarda beslenilmelidir. Kokusuz, tuzlu, baharatsız ve yağsız yiyecekler ile birlikte beyaz leblebi ve kraker gibi atıştırmalık besinler, bilhassa bulantının bastırılması için yarar sağlayacaktır. Bu dönemde anne adayları, istedikleri her şeyi tüketebilir, fakat yemek için zorlanma olmamalıdır. Zira sağlıklı bir genetik yapısı olan bebek, aynı dönem içerisinde annenin beslenmesinden olumsuz yönde etkilenmez.

Anne adayı; yumurta, et ürünleri, balık, süt ve süt ürünleri tüketebilir, fakat bu ürünlere karşı isteksizlik ya da bulantı mevcutsa kendini zorlamamalıdır. Salam, sosis, sucuk, hazır meyve suları gibi raf ömrü uzun ve katkı maddesi içeren besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Netice olarak, ilk 3 ay içerisinde annenin canı ne istiyorsa tüketebilir. İlk 3 ay sonrasında ise beslenmeye çok daha fazla dikkat edilmelidir. Bu dönemde tüketilmesi önerilen besinler:

  • Kırmızı et (her hafta en az 2 öğün)
  • Yumurta (haftada en az 3 gün)
  • Balık (haftada 1 öğün)
  • Kuru incir, ceviz, badem (günlük birkaç adet)
  • Günlük 3 litre sıvı tüketilmelidir (su, çorba, süt, açık çay, ayran vb.)

Gebelikte beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmasıdır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı