Home / Gebelik / HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİTKİLER

HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİTKİLER

Bitki tüketimi insanlar için önemli bir yeri tutuyor. Günlük hayatımızda hem yediğimiz hem de içtiğimiz bitkiler mevcut. Normalde zararsız olan bitkiler hamilelik döneminde size zarar verebilir. Bu bitkileri sizin için araştırdık.

Kekik, fesleğin gibi baharat içerisine karıştırılmış bitkiler yemekler için sorun teşkil etmez. Yemeğe atarken küçük miktarlar olan bu bitkiler, özellikle çay yapımında hamilelikte kullanılmamalıdır. Sakıncalı bitkilerin en büyük zararı düz kasların kasılmasını sağlamasıdır. Özellikle aloe vera, acı çiğdem, topalak, geyik dikeni, sinameki gibi bitkiler kasılmalarınızı arttırabilir. Bu kasılmalar rahminizi de etkileyecektir. Normal zamanlarda zararsız görülen bu bitkiler sebebiyle bir anda düşük yapabilirsiniz, dikkatli olun!

Hamile olduğunuz sürede adet görmenizi tetikleyecek bitkilerden de kaçınmalısınız. Emenagog etkisi olan bu bitkiler ise şöyle sıralanabilir; passiflora (çarkıfelek), Cezayir menekşesi, kekik, geyik dikeni (akdiken), meyan kökü, pelin otu, civanperçemi, sinameki, ökseotu ve yarpuz.

Bitki çayları günlük hayatta tüketilen ve sevilen bir içecek türü. Hamilelik dışı kullanımında da faydalı olan bu çay hamilelikte rahim uyarıcı bir hal alıyorlar. Erken doğum ve hatta düşük riski taşıyan bu çaylardan uzak durmakta fayda var.

Alkoid içeren bitkilerin tüketimi de dikkat edilecek bir diğer unsurdur. Yabani kiraz, kına, kırlangıç otu, goldenseal (altınmühür), efedra alkoid içeren bitkilerden bazılarıdır. Bunlar ceninin rahim içerisindeki hareketlerini etkilemektedir. Kekik, mercanköşk, lavanta, rezene gibi bitkilerin yağları da sürekli ağızdan alınırsa sakınca oluşturur.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir