Connect with us

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

hamilelikte halsizlik

Gebelik

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte halsizlik, gebelik döneminde sıklıkla görülen şikayetlerden biridir. Bilhassa ilk aylarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, son aylarda da vücudun ağırlaşması ve hareketlerin zorlaşmasıyla birlikte kendini gösterir.

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Gebelik döneminde yaşanan halsizlik sorunu, kansızlık (anemi) gibi bir hastalıktan kaynaklanabilmekte, ancak hiçbir neden olmadan da ortaya çıkabilmektedir. Bilhassa hamileliğin ilk aylarında bulantı ve istifraların sık olması nedeniyle beslenme bozukluğu, psikolojik deformasyon, yaz aylarında aşırı terleme sonucu su kaybı gibi faktörler halsizliğe yol açabilir. Gebelikte halsizlik sorununa yol açabilecek diğer nedenler ise şunlardır;

 • Aşırı hareketsiz kalmak veya fiziksel aktivitelerde bulunmak
 • Diyabet
 • Mineral ve vitamin eksiklikleri
 • Uyku apnesi ve uyku bozuklukları
 • Böbrek ve karaciğer sorunları
 • Stres, depresyon ve psikolojik bozukluklar
 • Blumia ve Anoreksia gibi yeme bozuklukları
 • Gebelik döneminde kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Guatr, hipotiroidi, aritmi

Hamilelikte Halsizlik Tedavisi

Hamilelikte halsizlik sorununu önlemek veya azaltmak için ilk olarak doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Anemi gibi bir neden saptanır ise, bu yönde demir hapları verilebilir. Şayet farklı nedenler mevcutsa; bol su ve sıvı tüketmeniz, beslenmenize dikkat etmeniz ve doktor tarafından verilecek vitaminleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, gebelikte halsizliğe karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri de spor ve egzersiz yapmaktır. Her gün düzenli olarak yürüyüş, egzersiz, spor ve benzeri aktiviteler, yorgunluk veya halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırır. Ayrıca kendinizi hem psikolojik, hem de fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlar.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Sinem Çolak

  24 Mart 2018 at 00:57

  genelde sinir stres kansızlık gibi nedenler dolayı sıklıkla olabilir benimde hamilelik dönemlerimde çokça yaşadığım bi durumdu

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı