Connect with us

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

ANNE & BEBEK

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelik birçok değişikliğe neden olur. Büyümekte olan bir göbek gibi bariz olanların yanı sıra, gözle görünmeyen bazıları da var. Buna bir örnek, vücuttaki kan miktarının artmasıdır.

Bu ekstra kan, her zamankinden yaklaşık yüzde 25 daha hızlı bir kalp atış hızı ile sonuçlanır. Daha hızlı bir kalp hızı, ara sıra kalp çarpıntılarına neden olabilir . Bunlar kalplerinin çırpınma veya son derece hızlı atış gibi hissediyorum.

Hamilelikte kalp çarpıntısı gebelik sırasında normal ve sağlıksız olabilir. Fakat her zaman daha ciddi, temel sağlık koşullarınız olduğu anlamına gelebilir.

Hamilelik ve kalp çarpıntılarıyla ilgili bilmeniz gerekenleri okuyun.

GEBELIK VE KALP

Hamilelik kalp üzerindeki etkisi

Kalbin bebeğinizi büyütürken yapması gereken çok iş var. Bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için kan ihtiyacını karşılamak için kanınızı artırmanız gerekir.

Eğer konum zaman üçüncü üç aylık , vücudun kan yaklaşık yüzde 20 senin rahim doğru gidecek. Vücudunuzda fazladan kan olduğu için, kalp bu kanı taşımak için daha hızlı pompalamalı. Kalp atış hızınız dakikada 10 ila 20 ekstra atım kadar artabilir.

İkinci trimesterde vücudundaki kan damarları genişlemeye veya büyümeye başlar. Bu kan basıncınızın hafifçe düşmesine neden olur.

Kalbiniz daha çok çalışmanız gerektiğinde, bazı anormallikler ortaya çıkabilir. Bu, kalp çarpıntısı gibi alışılmadık kalp ritimleri içerir .

BELIRTILER VE NEDENLER

Bu çarpıntıların belirtileri ve nedenleri

Kadınlar kalp çarpıntılarını farklı şekillerde yaşarlar. Bazıları başıboş veya huzursuz hissedebilir, çünkü kalpleri özellikle sert vuruyor gibi. Bazıları göğsünde kalbin çarpması gibi hissedebilirler.

Belirtileriniz ne olursa olsun, hamileyken kalp çarpıntılarının potansiyel birkaç nedeni olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • kaygı veya stres
 • Artmış kan hacminin etkileri
 • yemiş olduğunuz yiyecek veya içecek gibi kafein içeren bir şey
 • psödoefedrin içeren soğuk allerjik ilaçlar (Nexafed, Sudafed Congestion)
 • pulmoner hipertansiyon veya koroner arter hastalığı gibi altta yatan kalp rahatsızlığı
 • önceki gebelikten kalp hasarı
 • tiroid hastalığı gibi temel bir tıbbi problem

Bazen altta yatan bir kalp rahatsızlığını tanımak gebelik sırasında zordur. Bunun nedeni, bir kalp hastalığının semptomlarının gebelik belirtilerine benzeyebilmesidir. Örnekler, yorgunluk, nefes darlığı ve şişme sayılabilir.

DOKTORUNUZU ARAYIN

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Hamilelik boyunca doktorunuzu sık sık göreceksiniz. Randevularınız, son tarihinize yaklaştığınız haftalık olarak gerçekleşir. Ancak düzenli olarak kalp çarpıntısı yaşıyor görünüyorsanız, daha uzun süre kalmış veya daha yoğun gibi görünen doktorunuzu arayın.

Acil tıbbi yardım istemeniz gerektiğini gösteren bazı semptomlar vardır. Bunlar arasında da ortaya çıkan kalp çarpıntıları şunlardır:

 • nefes alma zorluğu
 • göğüs ağrısı
 • kan tükürme
 • düzensiz nabız
 • hızlı kalp hızı
 • nefes darlığı , egzersiz olsun veya olmasın

TEŞHIS

Kalp çarpıntılarının teşhisi

Doktorunuz tıbbi geçmişi alarak kalp çarpıntılarınızı teşhis etmeye başlayacaktır. Daha önce çarpıntılarınız varsa, bilinen diğer kalp rahatsızlığınız varsa veya kalp rahatsızlığı olan aile üyeleriniz varsa, konuşmak önemlidir.

Doktorunuz muhtemelen bazı testler yapacaktır. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • kalbin elektriksel aktivitesini ölçen bir EKG
 • 24 saatten 48 saate kadar kalp ritmini izleyen bir Holter monitörü
 • elektrolit dengesizlikleri veya bozulmuş tiroid fonksiyonu gibi temel koşulları test etmek için kan testi

Doktorunuz bu sonuçlara dayalı olarak daha spesifik testler isteyebilir.

Kalp çarpıntısı tedavisi

Çarpıntılarınız ciddi belirtilere neden olmazsa ve ciddi bir durumun sonucu gibi görünmüyorsa, doktorunuz muhtemelen herhangi bir tedavi önermez. Bebeğinizi aldıktan sonra çarpıntılar kaybolur ve vücudunuz hazırlık durumuna geri döner.

Kalp ritminde kalmanıza yardımcı olacak ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz size ve bebeğinize ilaç almaktan kaynaklanabilecek riskleri göz önüne alacaktır. Bununla birlikte, ilaçların çoğu ilk üç ayda engellenir, çünkü bu bir bebeğin organları gelişmekte.

Çarpmalarınız şiddetli bir aritmi veya ritim dışı kalp atışlarından kaynaklanıyorsa, doktorunuz kardiyoversiyon denilen bir prosedür önerebilir.

Bu, ritminde geri almak için kalp için zamanlanmış bir elektrik akımı teslim etmeyi içerir. Doktorlar bu güvenliğin hamilelik sırasında yapılabileceğini düşünüyorlar.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı