Connect with us

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Gebelik

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Özellikle anne olacak anne adayları için önemli bir konu olan hamilelikte kan uyuşmazlığı ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Anne adaylarının özellikle dikkate alması gereken durumlardan birisidir. Bu konuya dikkat edilmediği takdirlerde ölü doğum oranlarının çok ciddi anlamda yükseldiğini de ek olarak söylememiz gerektiğini net şekilde söylemeliyiz.

Kan uyuşmazlığının ne olduğu hakkında öncelikli olarak bilgiler vereceğiz. Önlemleri yönünde de uzmanlardan derlediğimiz bilgileri enine boyuna sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı, babanın (+) ve annenin (-) olduğu durumlarda geçerli olan ve önlem alınması gereken bir tür hastalıktır.

Baba (+), anne (-) olursa bebeğin kan grubu da genellikle (+) olur. Annenin antikorları, bu durumda bebeğin kanındaki antikorlara saldırarak bu antikorları yok etmeye çalışır. Nitekim başarılı da olurlar ve bu durumda anne karnında bebeğin ölümüne kadar giden bir sonuçlar silsilesi söz konusu olabilir.

Bebeğin kan grubu doğumdan sonra anlaşılabileceğinden kan grubu farklı olan ebeveynlerde kan uyuşmazlığı varmış şeklinde hareket edilir. Dolayısı ile bu yönde önlemler almak çok çok önemlidir.

Tanı Konulma Süreci

Günümüzde özellikloe nikah safhasında bu konu ile alakalı olarak uyarılıyorsunuz. Nasıl yani? Biliyorsunuz ki nikah öncesinde kan testi yapılıyor. Kan testi yapılırken kanda Akdeniz Anemisi aranır ve çiftlerin kan uyuşmazlığı söz konusu olabilir. Tam da bu noktada zaten sağlık merkezleri tarafından uyarılırsınız.

Kan uyuşmazlığı olan çiftlerin bu noktada önlem alması durumu zorunludur. Her ne olursa olsun evlendikten sonra da kan tahlilleri yapılmalıdır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Sandığınız kadar sıkıntılı bir durum değildir. Anti-D iğnesi adını verdiğimiz bir tedavi mevcuttur. Kadın doğum uzmanınız zaten sizleri gebelik sürecinde bu konuda uyarır. Bu iğne, doğumdan sonra anne ve bebeğe uygulanarak kan ile meydana gelebilecek sorunların önüne geçilmektedir.

Uyuşmazlık iğnesi olarak da bilinen bu tedavi yöntemi kesin tedavi şeklidir. Ortaya çıkabilecek sorunları tamamen ortadan kaldırır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı