Home / Gebelik / Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı, gebelik boyunca karşılaşabileceğiniz sorunlardan biridir. Bilhassa hamileliğin erken dönemlerinde anne adaylarının birçoğu karın ağrısından şikayet etmektedir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte yaşanan karın ağrılarının en önemli sebeplerinden biri, rahmi yerinde tutan bağların geriliyor olmasıdır. Gerilme, anne adayları tarafından ağrı olarak algılanır ve adeta bıçak saplanması hissi uyandırır. Diğer yandan mide yanması ve kabızlık gibi durumlar da bazen karın ağrısına yol açabilir. Bu dönemde büyüyen rahim, baskı yaratır ve kaburgaların alt bölümlerinde ağrı hissettirebilir.

Gebelikte karın ağrısı çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir ve hem annenin, hem de bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Karın bölgesinin alt kısmında şiddetli kramplar gibi hissedilen ve belirli aralıklarla ortaya çıkan ağrılar, erken doğum veya düşük belirtisi olabilir. Hamilelikle alakası olmayan sebeplerden dolayı da karın ağrısı yaşanabilir. Böbrek taşı, dejenere olmuş miyomlar, apandisit, mide delinmesi ve idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar, karın ağrısı ile birlikte ortaya çıkabilir. Bunlardan biriyle karşılaşırsanız, mutlaka doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte şiddetli karın ağrıları kesinlikle dikkate alınmalı ve çözüm yolu aranmalıdır. Bu tür ağrıların altında yatan neden, yalnızca doktorunuz tarafından kontrol edilebilir. Normal ve hafif ağrılara karşı ise şu önlemleri alabilirsiniz:

  • Ağrı hissettiğinizde ayağa kalkarak yürüyebilir ya da oturma şeklinizi değiştirebilirsiniz.
  • Ani ve sert hareketlerle belinizi çevirmemeli ve bu tür hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Bol miktarda su tüketmelisiniz.
  • Öne doğru hafifçe eğilip doğrularak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Ancak bu egzersizi yaparken de hızlı hareketlerden kaçınmalısınız.

About aykut

Editörümüz

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir