Connect with us

Hamilelikte Paleo Diyeti Sağlıklı mı?

ANNE & BEBEK

Hamilelikte Paleo Diyeti Sağlıklı mı?

Gebelik sırasında, enerjinizi korumak ve gelişmekte olan bebeğinizi beslemek için olabildiğince sağlıklı bir şekilde beslenmeniz önemlidir .

Paleo diyetin faydalarından veya bazı doktor açıklamaları ve alışkanlıklarını izleyerek “mağara adamı tarzı” yemekten haberdar olabilirsiniz. Paleo diyeti, birçok çiftlik ve işlenmiş gıdayı barındıran diyet çeşididir.Hamiliyseniz, önemsiz yiyecekleri sınırlamak, doğum öncesi vitaminlerinizi almak ve çeşitli sağlıklı besinlerle yemek yapmak önemlidir . Ancak, beklemediğiniz anda kısıtlayıcı bir diyet başlatmak güvensiz olabilir. Örneğin, tahıllar gibi süt ve karbonhidrat enerji kaynaklarını tamamen ortadan kaldırmak, bebeğiniz için güvensiz olabilir.İşte bu nedenle hamilelik sonrasına kadar paleoya devam etmek istemeyebilirsiniz. Ancak diyetin bazı risklerinin olduğunu unutmayın.

Hamile iken paleo diyetinin riskleri

Paleo diyetin ve gebeliğin spesifik riskleri ve faydaları hakkında mevcut çok az araştırma var.

Fakat yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler yapan hamile kadınlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Bunlar, paleo diyetinde birilerinin izleyeceği temel ilkelerden bazıları.

Hipertansiyon dergisinde yayınlanan bir araştırma, gebeliğin son dönemlerinde et ve balık tüketimini artıran kadınların hayatının ilerleyen saatlerinde daha yüksek sistolik kan basıncı sergileyen bebekler doğurduklarını buldu.

Diğer çalışmalar gebelik süresince yüksek miktarda kırmızı et ve düşük miktarda karbonhidrat yediklerinde, doğum sonrasında düşük fetal büyüme ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır . Bebek yetişkinliğe ulaştığında psikolojik strese tepki olarak hareket eksikliğini de artırabilir.

Paleo diyetiyle ilgili olumlu bir not, karbonhidratları tamamen ortadan kaldırmaya teşvik etmemesidir. Planın bir parçası olarak, yeşillenmemiş ve tatlı patates gibi nişastalı olanları da içeren meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz. Aynı zamanda, sağlıklı katı yağlar ve hafif tarzdaki hayvan eti yemeyi de teşvik eder. Hamilelik esnasında paleo diyetini takip ediyorsanız, yüksek yağlı et kesimlerini seçerek yüksek proteinli diyetler ile ilişkili riskleri azaltabilirsiniz. Ayrıca bol miktarda su içmeniz önerilir. Hamilelik sırasında vücudunuza öneml miktarda su almaya devam etmeniz de önemlidir.

Paleo diyetinin hamile kadınlar ve bebekleri üzerindeki kısa ve uzun vadeli sağlık etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Paleo diyet hazırlığı sonrasında diyete başladıysanız, devam etmenizin güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı