Connect with us

Hamileyken Mide Yanmasına Bitkisel Çözüm Süt İçin

Gebelik

Hamileyken Mide Yanmasına Bitkisel Çözüm Süt İçin

Mide yanmasını hamile bir kadından daha fazla kimse bilemez. Baştan söyleyelim, bu tatsız durum hamile kaldığınız süre boyunca devam edecektir. Hamileliğinizde görebileceğiniz diğer bir çok semptomların aksine bu yanma kalıcıdır. Hamileyken mide yanmasına bitkisel çözüm arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sabah saatlerinde bulantı ve yemeklerden sonra midenizde yanma mı oluyor ? Korkmanıza gerek yok. Hamile kaldıktan sonra vücüt hormonlarımızda bir çok değişiklik olmaktadır.

Hamilelikle birlikte vücudumuzda değişimler başlar. Vücudumuz yeni misafire yer açarken, hamileliğin başında hormonal, sonlarında ise bebeğin büyümesinden kaynaklanan mide yanmaları yaşanır.

Çoğu hormonunun değişikliğe uğramasıyla birlikte yan etkileri görülebilir. Hamilelerde en çok değişim mide bölgesinde olmaktadır. Hamile kaldığımızda vücudumuz çok fazla rogesteron ve relaksin hormonu üretir ve salgılar. Bu hormonun salgılanmasıyla, midemizde yanma olur. Gebelik zamanında ilaç kullanımına dikkat edildiği için, hamileyken mide yanmasına bitkisel çözüm ile geçirebiliriz.

Mide yanması veya kaynaması, her hamile kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kiminde çok fazla yanma olurken kiminde fazla bir yanma yaşanmayabilir. Bebeğimiz büyüdükçe, özofaj veya yemek borusunu mideden ayıran halka gevşeyerek midemizdeki sindirim sıvılarının geri tepmesine yol açar. Geri tepen mide asitleri hassas olan  yemek borusu kapakçığını tahriş ederek kalbinizin olduğu bölgede yanma hissine de sebep olur. Böyle bir durumda korkmanıza gerek yoktur.

Ayrıca hamilelik döneminde kabızlık, gaz ve şişkinlik en çok görülen rahatsızlıklardır.

Mide yanmanız dayanılamayacak durumdaysa doktorunuza görünmelisiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayında en fazla mide kapakçığındaki gevşemeden dolayı mide yanması yaşanırken, hamileliğin son zamanların da ise bebeğin iyice büyümesinden dolayı bağırsaklara ve mideye baskı oluşur. Her iki durumda da mide asitlerinden kaynaklanan rahatsızlıklar yaşanabilir.

Tıp dilinde mide kapakçığı denilen les bölgesinin yıpranması veya değişime uğramasıyla açıklanmaktadır. Bağırsaklardaki sindirimin yavaşlamasıyla birlikte mideye daha fazla görev düşer. Bu durum les bölgesinin yıpranması ve mide asitinin birikmesiyle birlikte midede yanmasına yol açar.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar – Ne Kadar Sürer?

 

1 – 5 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Hamileliğimizin ilk haftaları. Vücudumuz yeni bir döneme hazırlanıyor. Hormonlarımızın değişimiyle birlikte halsizlik, mide bulantısı ve mide yanması görülür. İlk 5 haftada hormonların fazlalığından dolayı sindirim sistemimiz alt üst olur. Bu durum kabızlığı tetiklediği gibi midede biriken asitlerden dolayıda mide yanması yaşatır.

6 – 10 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Bebeğimizin ufak yuvası olan plesanta’nın genişlemesiyle birlikte mideye daha fazla bakı olacaktır. Midemizin daralmasıyla birlikte asitler dah fazla sıkışacağı için yanma devam edecektir. Katı yemeklerden kaçınmalı, sindirimi kolaay besinleri tüketmeliyiz.

11 – 15 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Hamileyken hormonlarımızın tavan yaptığı bu haftalarda sindirim sistemimiz iyice bozulur. Bu durum hazmetme sorunlarını doğuracağı için kusmalar ve mide yanmalarımız artar.

16 – 20 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Bebeğimiz artık iyice büyüyor. Organlarının bu haftalarda oluşmaya başlamasıyla birlikte rahimde ciddi bir büyüme olacaktır. Bu haftalarda da sulu yemekler yemeğe dikkat edilmeli.

21 – 25 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
İyice büyümeye başlayan bebeğimizin bu haftalarda saçları çıkmaya başlar. Bebeğin hafif hafif hareket etmeye başlaması da bu haftalarda olur. Her iki durumda yine annemizin midesinde bulanma ve yanmalar yaşatır.

26 – 30 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması

Ağrılı haftalar artık başlıyor. Bebeğin iyice büyümesiyle birlikte rahimde ağırlık olur. Buda organlarımıza daha fazla baskı yapar.

31 – 35 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Bebeğimizin büyümesiyle birlikte leğen kemiğine baskı başlar. Gebeliğin son haftalarında mide yanmaları artar. Sindirim sisteminde oluşan baskılardan dolayı mide yanması ve çarpıntılar olabilir.

36 – 39 Haftalık Hamilelikte Mide Yanması
Hamileliğin son günlerinde mide yanması ve idrara sık çıkma problemi her zamankinden biraz daha fazla olacaktır. Bunun en  büyük sebebi, bebeğin doğum kanalına girmeye başlamasıyla birlikte mesanenin baskıya uğramasıdır.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Gebe kalmak için ne kadar uğraştığımızı hatırlayalım. Yediğimiz yemekte tutun da içtiğimiz suya kadar çok dikkat ettik. Hele birde zor hamile kalmış kadınlar için bu süreç daha zor geçmiştir. Nasılsa artık hamile kaldım artık bir şey olmaz denmemeli ve hamilelikte beslenme programımıza dikkat etmeliyiz.

Aşağıda hamileyken en çok yaptığımız hataları yazıyorum :

Hamilelik dönemini hiç hazımsızkık çekmeden geçirmek hemen hemen imkansızdır. Hamileliğin bir zor yanı da bu mide yanmaları veya halk arasında mide kaynaması olarak adlandırılan durumdur.

Mide kaynamaları ve hazımsızlığı çoğu zaman önleyebilecek veya azaltabilecek oldukça etkili yöntemler mevcuttur.

 • Tıka basa yemek yemek yerine az olarak sık aralıklarla yemek yemeliyiz.
 • Koca koca iki veya üç öğün yerine, yemeklerimizi altı mini öğün olarak yiyebiliriz.
 • Yatmadan en az 2 saat önce yemek yenmeli.
 • Akşam yemeğinden sonra hafif yürüyüş yapılabilir.
 • Sakız çiğnemek, tükürük bezlerini fazlalaştırdığı için mide asidi oluşumunu önleyebilir.
 • Kahve İçmemeliyiz.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.
 • Yemekle birlikte su içilmemeli.
 • Su yemekten önce veya sonra içilmeli.
 • İşlenmiş ve Hazır Gıdaları Tüketmemeliyiz.
 • Kendimize günlük hafif egzersiz programı yapmalıyız.
 • Sindirim sistemini rahatlatacak ve çalıştıracak sulu yemekler tercih edilmeli.
 • Domates suyu ve salçadan uzak durmalıyız.
 • Lahana yenmemeli.
 • Soğan yenmemeli.
 • Kızartma yenmemeli.
 • Fasulye yenmemeli.
 • Portakal suyu az içilmeli.
 • Bademmi bol tüketmeliyiz.
 • Yemeği yavaş yavaş ve çok çiğneyerek yemeliyiz.

Hamilelikte Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler :

 1. Havuç Suyu

  Hamilelikte birlikte sindirim sistemimizdeki değişiklikler mide yanmasına neden olur. Çok dayanılmaz mide yanmaları yaşanıyorsa, taze sıkılmış bir çay bardağı havuç suyu içilebilir. Havuç suyu mide yanmasını geçireceği gibi bol miktarda da vitamin almış olursunuz.
 2. Süt
  Çoğu doktorun da tavsiyesi olan iki yudum süt bu zor zamanlarımızda imdadımıza yetişir. Hamileyken mide yanmasına bitkisel çözüm arayanlar için en büyük kurtarıcı olan sütün oda sıcaklığında ve taze olması önemlidir. Çok soğuk veya çok sıcak süt fayda yerine zarar verebilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı