Connect with us

Hareketli Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

Tüp Bebek

Hareketli Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

Birçok evli çift çocuk sayısı olabilmek için, hareketli sperm sayısı nasıl arttırılır merak etmektedir. Sperm sayısının çok olması ve hareketli sperm sayısının çok olması ebeveynlerin çocuk sahibi olma şansını yükseltmektedir. Doktorlar tarafından hareketli sperm sayısı düşük olduğu için çocuk sahibi olamadığı söylenenler, bu yöntemler yardımıyla hareketli sperm sayılarını yükseltebilirler.


Vücuttaki çinko miktarını arttırmak, sperm sayısını arttırma üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle deniz mahsulleri tüketmek çinko miktarını destekleyecektir.

Sperm sayılarını arttırmak isteyen erkekler, zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakmanın yanı sıra stresten de uzak durmalıdırlar. Spor yapmak bu noktada etkili olabilir. Fazla kilo, hem anne hem de baba adayları için bir risk faktörüdür. Kaliteli sperm için, erkeklerin fazla kilolarını vermeleri gerekmekte bu noktada beslenme düzenlerine de dikkat etmelidirler.

 

Hareketli spermler için beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekilen bazı durumlar vardır. Örneğin, çinko tüketimi arttırılmalıdır. Spermlerin kuyruklarının yüzmelerini sağlamasında çinkonun rolü büyüktür. Yine C vitamini kullanımı arttırılmalıdır. Bundan dolayı C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Yine karaciğeri temizleyen yiyeceklere öğünlerde sık sık yer verilmelidir. Örneğin, lahana, brokoli ve maydanoz gibi sebzeler sık sık tüketilmelidir.


Hareketli Sperm Sayısını Arttırmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

 

Keçiboynuzu bu yiyeceklerden en önemlisidir diyebiliriz. Keçiboynuzu içerisinde bol miktarda D, B, B1, B2, B3, B6 ve A vitamini bulundurmanın yanı sıra, kalsiyum, demir, magnezyun ve potasyum açısından da zengindir. Bundan dolayı hareketli sperm sayısını arttırmada yardımcı olur.

Çakşır otu, hareketli sperm sayısını arttırmaya yarayan aynı zamanda cinsel gücü arttırıcı özelliği de bulunan bir bitkidir. Özellikle hayvanlar üzerinde bu özelliği gözlemlenmiştir.

Çin tıbbında Ginseng, cinse gücü arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Testis bölgesinde kan akışını hızlandırmaktadır.

Sperm sayısını ve hareketli sperm yüzdesini arttırmak isteyen erkekler, baklagiller tüketimine de ağırlık vermelidirler. Bundan dolayı, et, karaciğer, tavuk, istiridye, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri yumurta, susam, fıstık, fasulye, soya fasulyesi, kabak çekirdeği, gibi ürünlerin tüketimi arttırılmalıdır.

Keçiboynuzunun Sperm Hareketliliği Üzerindeki Etkisi

Erkeklerde sperm sayısının normal değeri, 40 milyon üzeridir. Bu sayının 40 milyondan daha az olması, çocuk sahibi olma ihtimalini de azaltmaktadır. Fakat sperm sayısının normal olması, her zaman çocuk sahibi olunabileceği anlamına gelmemektedir. Hareketli sperm sayısı da oldukça önemlidir. Hareketli sperm sayısının çok olması, hamilelik ihtimaliyle doğru orantılıdır.

İlaç tedavisi olmadan, yalnızca keçiboynuzu kürü ile hareketli sperm sayınızı arttırmanız mümkündür. Bu kürü, 6-7 adet keçiboynuzu’nu 2 bardak kaynamış suya atıp, 3-4 dakika kaynatarak elde edebilirsiniz. Keçiboynuzu 3-4 dakika kaynadıktan sonra, 20 dakika kadar içerisinde bekletilir ve bir bardak sabah aç karına ve bir bardak akşam yatmadan önce içilir. Diğer sperm bozukluğu sebebi ise morfoloji düşüklüğü sorunlarıdır. Yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı