Connect with us

İdeal Kilo Endeksi Hesaplama, Boya ve Yaşa Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

ideal kilo endeksi hesaplama

SAĞLIK

İdeal Kilo Endeksi Hesaplama, Boya ve Yaşa Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksi hesaplaması, özellikle son 20 yıl içerisinde kardiyoloji, aile sağlığı ve endokrin doktorlarının şeker hastalığı, hipertansiyon ve kalp damar hastalığı risklerinin hesaplanması adına önemli bir parametre olarak kullanılıyor. İdeal kilo endeksi hesaplama işlemi için bu formülden yararlanan insanlar, elde ettikleri verilere göre gereken önlemleri alabiliyorlar. İdeal kilo hesaplama; bireylerin zayıf, normal, kilolu ya da obez olup olmadıklarını saptamak için yapılmaktadır. Peki, boya ve yaşa göre ideal kilo hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Boya Göre İdeal Kilo Hesaplama

Örnek: 1.82 boyundaki bir erkeğin ideal kilo hesaplama işlemini şu şekilde yapabilirsiniz;

  • 182 – 150 = 32 (150 değeri sabittir)
  • 32 / 4 = 8
  • Çıkan sonuca 100 eklemeniz gerekiyor. Yani; 100 + 8 = 108.
  • 182 – 108 = 74 kiloyu veriyor.

ideal kilo endeksi hesaplama 1

Kadınların ideal kilosu erkeklere nazaran daha azdır. Boy ile kilo oranı hesaplanırken kullanılan en yaygın yöntem, vücut kitle endeksidir ve kilonun, boyun karesine bölünmesi şeklinde hesaplanır. İdeal beden kitle endeksi; kadınlarda 21, erkeklerde ise 22 olarak kabul edilir. Ancak her bireyin vücut yapısı, az ya da çok diğerlerinden farklıdır. Dolayısıyla bu değerleri dikkate alarak her kişi için tamamen doğru bir ideal kilo belirlemek mümkün değildir.

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama

Vücuttaki yağ veya kemik oranı gibi unsurlar ideal kiloyu değiştirebilmektedir. Vücut kitle endeksi (BİM) değerleri ve yaşa göre ideal kilo hesaplama işlemi ise şöyle yapılır:

  • İlk olarak boy, 150’den çıkarılır ve çıkan sonucun 4’e bölünmesi ile elde edilen sayıya 100 eklenir.
  • Sonucu boydan çıkardığınızda elde ettiğiniz sayı, ideal kilonuzu göstermektedir.
  • Kadınlarda bu değerler erkeklere nazaran daha düşüktür.

Örnek: Boyu 1.70 olan bir erkeği düşünelim. İlk olarak 170 – 150 = 20 sonucu elde edilir. Bunu 4’e böldüğümüzde ise 5 sonucu çıkar. 100 + 5 = 105 ve bu sayıyı boydan düştüğümüzde ideal kiloyu bulmuş oluruz (65). Şayet bu sonucun %10’u aşılırsa, şişmanlık sınırına girilmiş olunur. Yani; boyu 1.70 olan bir erkeğin 71.5 kiloyu aşması halinde şişman olduğu söylenebilir.

Yukarıda yaptığımız hesaplamalar sonucunda “zayıf” çıkan kişilerin kilo alma yöntemlerine başvurmaları gerekir. Günlük olarak alınan kalori değerlerine ilave olarak, sağlıklı kalori takviyesi de yapılmalıdır. Sonucu “şişman” olarak tanımlanabilecek kişilerin, kilo verme yöntemlerini uygulaması önerilmektedir. Bu süre zarfında zayıflamak çok kolay olmayacağından, bir diyetisyene başvurmak daha doğru tercih olur.

Obez grubunda bulunan kişilerin ise profesyonel destek almaları gerekmektedir. Bu sınıftaki bireylerin mutlaka beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri, spor, yürüyüş, koşu gibi aktiviteler yapmaları ve sağlık açısından zarar verebilecek aktivitelerden kaçınmaları şarttır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı