Connect with us

İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir?

Bebekler

İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir?

İkizden ikize transfüzyon sendromu (TTTS), bebeklerin plasenta paylaştığı (monokoryionik) ikiz gebeliklerin yaklaşık% 10-15’inde ortaya çıkan ciddi bir durumdur .

TTTS’de, plasentadaki kan damarları anormal bağlantılar oluşturur ve kanlar bebekler arasında eşit olarak akmaz. Bir ikiz bir “bağışçı” olurken diğeri “alıcı” olur. Bağışçı ikizi, alıcı ikizine kan pompalar. Bu, alıcı ikizin daha büyük, daha fazla kan ve daha fazla idrar oluşturduğu anlamına gelir. Bu, çok fazla miktarda amniyotik sıvı ( polihidramnios ) ve genişleyen bir mesane oluşturur. Ekstra sıvı, alıcı ikizin kalbini zorlayabilir. Bununla birlikte, verici ikiz daha küçük, daha az kan, az ya da hiç amniyotik sıvı ( oligohidramnios ) ve daha küçük bir mesane var.

İkizlerinizin TTTS olup olmadığını nasıl anlarsınız?

TTTS genellikle ikinci trimesterdeki bir ultrason sırasında bulunur . TTTS belirlendikten sonra, sağlık uzmanlarınız TTTS’nin ne kadar ciddi olduğunu değerlendirecektir. Her kutudaki amniyotik sıvının ne kadarına , vericinin ikizinin mesanesinin nasıl çalıştığına bakacaklar ve her iki bebeğin kan akışına bakacaklardır. Gerekirse , amniyosentez ve ekokardiyografi (bebeğin kalbinin ultrasonu) da yapabilirler.

Hamilelik sırasında TTTS için hangi tedavi seçenekleri mevcuttur?

Tedavi planı, durumun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Düzenli ultrason ile izleme: İzleme, sağlayıcılarınızın ikizlerinizi düzenli olarak kontrol etmesini ve TTTS’nin kötüleştiğine dair herhangi bir işaret aramasını sağlar.
  • Alıcı ikizden amniyotik sıvının çıkartılması: Fazla amnion sıvısı daha büyük (alıcı) ikizden çıkarılır. Bu sadece geçici bir seçenektir ve tekrarlanması gerekebilir.
  • Lazer cerrahisi operasyonu (selektif fetoskopik lazer fotokoagülasyon veya SFLP olarak bilinir): Bu prosedür bebekler arasındaki kan transferini durdurmak için bir lazer kullanır. Genellikle

Tedavi olmadan TTTS her iki bebek için ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda da doğum öncesi muayenehanelerinize gitmeniz önemlidir. Hafif ila orta dereceli TTTS’li ikizler erken doğum riski yüksek olabilir. Şüpheliyor iseniz en kısa zamanda mutlaka bir doktora başvurmanızı öneririz. Hastalığın dönemi ve belirtilerini detaylı öğrenmek için iyi bir tahlil laboratuvarı veya hastanedeki tahlil bölümlerini tavsiye ederiz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı