Connect with us

İshale Ne İyi Gelir, İshal Nasıl Geçer?

ishale ne iyi gelir

Hastalıklar

İshale Ne İyi Gelir, İshal Nasıl Geçer?

Polifaktöriyel bir semptom olarak tanımlanan ishal, aslında bir hastalık türü değildir. Dışkıda artış, sulu dışkı veya sık dışkılama, ishal olarak kabul edilmektedir. Peki, ishale ne iyi gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

İshal olduysanız, öncelikle bol yoğurt tüketmeniz gerekir. Yoğurdun içerdiği yararlı bakteriler, bağırsaklarınızı temizler ve iyileşme sürecini hızlandırır. İshal nasıl geçer dendiği zaman zencefil çayı, papatya çayı, siyah çay ve yeşil çayı da unutmamalısınız. Ayrıca ishale karşı etkili olan yiyecekler arasında muz, havuç, yağsız lapa pilav ve haşlanmış patates de vardır.

İshale karşı acil bir çözüm arıyorsanız, 2 adet muzu sarı leblebi ile birlikte tüketmenizi öneririz. Muz ve sarı leblebi, ishale en hızlı etki eden besinlerdir. İçecek olarak kolanın da ishali geçirdiğini söyleyen uzmanlar mevcuttur, ancak lapa pilav, muz ve patates püresi gibi sağlıklı besinlerin tüketilmesi daha doğru olacaktır. İshali geçirmek için önerilen bir başka çözüm yolu, bol su tüketmektir. Bilhassa ishal olan çocuklara sıklıkla su verilmesi çok önemlidir.

İshali en hızlı ne geçirir diye soruyorsanız; bu konuda havuç, elma, muz, haşlanmış patates ve sarı leblebi tavsiye edilir. Bunların yanı sıra, ishale karşı etkili olan şu kürü uygulayabilirsiniz; 2 çay kaşığı Türk kahvesine 5 damla limon kaynatın ve fazla çiğnemeden tüketin (günde 1-2 kez). Bu karışımın etkisi bazı bünyelerde 1 gün, bazı bünyelerde ise 2-3 günü bulabilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı