Home / Diyet / İştah Kapatmaya Yarayan Besinler

İştah Kapatmaya Yarayan Besinler

Kişinin kendisini sürekli aç hissetmesi ve sürekli bir şeyler atıştırma isteği kilo almasına neden olabilir. Fakat besinlerde yapılan kalori hesapları ve sürekli yenilen yiyeceklerin iştah açan yiyecekler değil de iştah kapatan yiyecekler olması ile birlikte atıştırmalıklar tüketilse de kilo alımı olmaz. Peki; hangi gıdalar tüketildiğinde kişinin açık olan iştahı kapanarak gıda tüketimini durdurabilir?

Tarçın Çayı: Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’ya ait olan bu bitki iştahı fazla olanlarda iştahı dengelemek için mutlaka kullanılması gereken gıdalardan. 100 gram kadar tarçında 247 kalori değeri, 4 gr. protein, 53 gr. lif, 1 gr. doymuş yağ ve 2 gr. şeker bulunmaktadır. bunların yanı sıra tarçın içeriğinde manganez, kalsiyum, demir, K vitamini, bakır, magnezyum, E vitamini, potasyum, çinko, B6 vitamini, A vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Tarçın kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi, düzenli olarak tüketildiğinde kişinin diyabet hastalığına yakalanmasını engellemektedir.

Elma: Lif ve pektin ağırlıklı olduğundan dolayı hem tok tutmaya etkileri hem de kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilinen elmanın içeriğinde; C vitamini, folik asit, K vitamini ve B6 vitamini bulunmaktadır. Bağırsak sistemini korumaya yönelik etkileri bulunan elma midede diğer meyvelerden daha fazla durarak kişinin tok hissetmesine de sebep olmaktadır.

Yulaf Ezmesi: Sindirimi yavaş yavaş yapıldığı için tok tutmaya yönelik etkileri ile bilinen yulaf ezmesi yüksek oranda tokluk hissi oluşturmaktadır. Glisemik endeksi düşük olan yulaf ezmesi kişinin üç yemek kaşığı kadar tükettiğinde üç saat kadar tok kalmasını sağlayacaktır.

Su: Çok az su tüketimi kişinin vücudunun ödem oluşturmasına ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olmaktadır. Günde iki litreden fazla su tüketen kişilerin tok kalma süreleri diğer kişilere göre çok daha uzun olmaktadır. Vücudun susuz kalması kişinin hızlı bir şekilde sık sık acıkmasına neden olur. Bu da kilo alımını kolaylaştıran etkenlerden birisidir.

Yumurta: Yumurtanın içeriğinde bulunan protein, B 12, D vitamini E vitamini veB 2 vitamini kişinin uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. Kilo almaya meyilli olan kişiler mutlaka her sabah bir tane yumurta tüketmesi gerekir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Biberiye İle Zayıflama

Biberiye, nemli havayı seven bir bitki çeşididir. Genellikle yazları sıcak ve kışları kurak olan bölgelerde …

Kötü Ruh Hali Kilo Almaya Neden Oluyor!

Kötü ruh hali denildiğinde bu kelime içerisine bir çok rahatsızlık birden giriyor. Depresyon, anksiyete, ani …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir