Connect with us

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Hastalıklar

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Ağır yük kaldırma, ağır çalışma şartları, art arda sık çocuk doğumlarına bağlı olarak gelişen ve toplumumuzda sıklıkla görülen üriner inkontinans/idrar kaçırma rahatsızlığı bayanlarda özellikle 30 yaşından sonra sıklıkla rastlanan bir durumdur. Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu durum depresyona varan rahatsızlıklara sebep olduğu gibi eşlerin cinsel ilişkilerine kadar da yansıyabilmektedir.

Üriner Sistem ve Mesane Nasıl Çalışır?

Böbreklerden üreter kanallar yardımıyla mesaneye taşınan idrar, kas tabakası sistemiyle çalışan mesaneyi şişirir. Üretra, yani idrar çıkış kanalı pelvis kaslarınca desteklendiğinden mesane içi doluluğa ulaştığında üretra kapakçığı ve pelvik gevşeyerek idrar yapımı oluşur. Bu koordinasyonlu hareket bozulduğunda idrar kaçırma sorunu yaşanmaktadır. İstemsiz idrar kaçırma; karın içi basıncı arttığında, öksürme, gülme ya da yük kaldırma esnasında oluşabilir.

İdrar Kaçırma Tip ve Sebepleri

Bu konuda geçici ve sürekli oluşan inkontinans türevlerini iyi okumak gerekir. Ayrıca bu tarz hastalarda oluşan idrar kaçırma cinsi birkaç başlık altında incelenebilir. Strese bağlı olarak aniden gelişen tipler olabileceği gibi öksürmeye gülmeye bağlı ya da urge taşa – kuma bağlı gelişebilen idrar kaçırma tipleri vardır.

Diğer idrar kaçırma sebepleriyse şunlar; ani gelişen idrar kaçırma tipi,  taşmaya bağlı hissiyat kaybına bağlı idrar kaçırmaları, mix/ karışık sebeplerde kaçırma şekli başlıkları altında incelenebilir. Gece – gündüz artarak sürekli kaçırma tipiyse üriner sistemde organik bozuklukların ve deformasyonların olduğunu düşündüren ve yaşam kalitesini oldukça bozan seyirlere sebep olmaktadır. Öte yandan idrarda kan görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ek olarak geçici idrar kaçırma sebepleri; aşırı alkol sıvı ilaç tüketimi olabilir. Sürekli idrar kaçırma sebepleriyse; doğumlar, mesane prolapsusu – smesane sarkması, yaşa bağlı sarkmalar ve rahim operasyonları sonrası gibi sebeplerdendir.

İdrar Kaçırma Sorunu İhmal Edildiğinde Neler Olabilir?

İhmal edildiğinde sonuçları; yaşam kalitesi düşer, idrar yolunda enfeksiyonlara sebep olur, iş yaşamında zorluklar, genital bölge de cilt sorunları yaşanabilir. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ve medikal tavsiyeler ile bu durum düzeltebilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı