Connect with us

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Cinsellik

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Dışarıdan mutlu bir evlilik tablosu sergilemeye çalışan genç çiftlerin en büyük kabuslarından olabilir ilk gece korkuları ve buna bağlı olarak gelişen vajinismus vakaları. Zira mutlu bir cinsel hayat yine mutlu bir ilişkinin ve evliliğin en güzel köprüsüdür.

Abartılı korku hikayelerine dönüştürülen ilk gece hikayeleri ve baskıcı namus tabularıysa bu oluşan ilk gece korkusunun en büyük sebebidir. Cinsel ilişki korkuları insanlar üzerinde panik yaratarak bayanlarda kasılmalara neden olarak vücudun giriş kapılarını kapatmaktadır. Aile, yetişme biçimi, sosyo kültürel – ekonomik durumlar, yetiştirilme tarzı ve aile yapısı da bu durumun büyük etkenlerindendir. Sürekli geçiştirilen üstü kapatılan cinsel konular, ayıp, örtünmelisin gibi mahalle baskıları da bu duruma en büyük etkenlerdendir.

İlk gece korkusunu erkekler de yaşamasına rağmen elbette ki kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Zira toplum olarak erkeklerin egemen olduğu bir toplumda yaşıyor olmamızdan doğa sebepler ve kadının namus simgesi olarak görünmesi cinsel deneyim yaşaması konusunda kısıtlamalar getirmektedir.

Kadınlarda görülen bu durum; dayak ve şiddete bağlı olabileceği gibi alkolik baba profillerinin ektiği tohumlarla da oluşabilir. Sert davranışlar, tehditkar tutumlar ve korku dolu hikayelerse olayın daha da büyümesine sebep olmaktadır.

 

İlk ilişki Nasıl Olmalı?

Bu korku ilişki öncesi kendini belli ediyor ya da zaman zaman su yüzüne çıkıyorsa mutlaka önceden yumuşak bir tavırla konuşulmalıdır. Çiftler karşılıklı olarak birbirini rahatlatmalı ve ortama dikkat edilmelidir. Gerekirse uzmanlardan destek alınmalı ve heyecan kontrolü dersleri alınmalıdır. Ayrıca balayı tatilleri de uzakta yapılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı