Connect with us

Kahvaltıda Proteinle Kolayca Kilo Vermek

Diyet

Kahvaltıda Proteinle Kolayca Kilo Vermek

Protein kilo kaybı için önemli bir besindir .

Aslında, diyetinize daha fazla protein eklenmesi, kilo vermenin en kolay ve etkili yoludur.

Araştırmalar, proteininin iştahınızı azaltmasına ve aşırı yorulmasına engel olabileceğini gösteriyor .

Bu nedenle, yüksek proteinli bir kahvaltı ile güne başlamak, etkili bir kilo verme ipucu olabilir .

Kahvaltı mı?

Geçmişte, kahvaltı atlamak ağırlık artışı ile ilişkilendirildi .

Şimdi, kahvaltı yemenin veya atlamanın tavsiyelerinin kilo alımı veya kaybı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını gösteren iyi kanıtlarımız var. Bu makalede daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, kahvaltı yemek başka nedenlerden dolayı iyi bir fikir olabilir. Örneğin, okul çocuklarında, gençlerde ve bazı hasta gruplarında zihinsel performansı artırabilir.

Bu da kahvaltı kalitesine bağlı olabilir . Basmakalıp kahvaltı (yüksek şekerli tahıl kahvaltısı gibi ) kilo üzerinde bir etkisi yoksa bile, kilo kaybı dostu proteinde yüksek bir kahvaltı farklı etkilere sahip olabilir.

SONUÇ:Kahvaltı yemenin veya atlamanın tavsiyeleri kilo vermez. Ancak, aynı yüksek proteinli bir kahvaltı için geçerli olmayabilir.

Protein Ağırlığını Kaybetmeye Nasıl Yardım Ediyor?

Protein, kilo kaybı için en önemli besin unsurudur.

Bunun nedeni, vücudun yağ veya karbonhidratla karşılaştırıldığında protein metabolize etmek için daha fazla kalori kullanmasıdır . Protein daha uzun süre dolgun hissetmenizi sağlar.

Kadınlarda yapılan bir araştırma, toplam kalorinin% 15-30’unda artan protein alımının, günde 441 daha az kaloriyi yemelerine yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca sadece 12 hafta içinde 11 kilo (5 kg) kaybettiler.

Başka bir araştırma, toplam kalorinin% 25’ine artan proteinin akşam üzeri atıştırmayı yarı yarıya düşürdüğünü ve yemekle ilgili obsesif düşüncelerin% 60 oranında azaldığını tespit etti.

Bir başka çalışmada, iki grup kadın 10 haftadır kilo kaybı diyetlerine geçirildi. Gruplar aynı miktarda kalori yedi , fakat farklı protein miktarları yedi .

Çalışmadaki tüm kadınlar kilo verdi. Bununla birlikte, yüksek proteinli grup yaklaşık yarım kilo (1,1 lbs) daha fazla kaybetti ve vücut yağının daha büyük bir yüzdesi kaybetti .

Protein ayrıca uzun vadede kilo vermeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, artan proteinin kalorinin% 15-18’inde diyet yapması için% 50 daha az ağırlık kazandığını buldu.

SONUÇ:Diyetinize protein eklemek, kilo vermenin çok etkili bir yoludur. Ayrıca dieters uzun vadeli kilo kaybı sürdürmek yardımcı olabilir.

Yüksek Proteinli Kahvaltılar Daha Az Daha Yediğiniz Yardımı Artırır

Pek çok çalışma, kahvaltıdaki proteinin yeme davranışını nasıl etkilediğini inceliyor.

Bazıları, yüksek proteinli kahvaltının açlığı azalttığını ve insanların gün içinde daha sonra 135 kaloriye kadar yemek yemelerine yardımcı olduğunu gösterdi.

Aslında MR taramaları protein açısından zengin bir kahvaltının yemesi, besin motivasyonunu ve ödül odaklı davranışları kontrol eden beyindeki sinyalleri azalttığını göstermiştir.

Protein ayrıca dolgun hissetmenize yardımcı olur. Bunun nedeni, iştahını kesen vücut sinyallerinin aktive edilmesidir; bu, istek ve yemek yemeyi azaltır.

Çoğunlukla açlık hormonu grelinde bir düşüş ve YY, GLP-1 ve kolesistokinin dolgunluk hormonu peptidlerinde bir artıştan kaynaklanmaktadır.

Birçok çalışma, günümüzde yüksek proteinli bir kahvaltının bu hormonları değiştirdiğini göstermiştir.

SONUÇ:Yüksek proteinli kahvaltılar, günün ilerleyen saatlerinde kalori alımını azaltır. İştahı düzenleyen hormonların seviyelerini iyileştirirler, bu da açlık ve isteğin azalmasına neden olur.

Kahvaltıdaki Protein Kilo Vermek ve Belly Fat Nasıl Nasıl Yardımcı Olur?

Yüksek proteinli kahvaltılar iştah ve isteği azaltabilir. Ayrıca göbek yağını kaybetmene yardım edebilirler .

Diyet proteini, karın yağıyla ters orantılıdır, yani yediğiniz yüksek kaliteli protein, sahip olduğunuz az göbek yağı.

Obez, Çinli gençlerin yaptığı bir araştırmada, tahıl bazlı bir kahvaltının yumurta bazlı bir yemekle değiştirilmesinin 3 ay boyunca belirgin şekilde daha fazla kilo vermesine neden olduğu gösterildi.

Daha yüksek proteinli kahvaltı grubu vücut ağırlığının% 3.9’unu (yaklaşık 2.4 kg veya 5.3 lbs) kaybederken, düşük proteinli grup sadece% 0.2’lik (0.1 kg veya 0.2 lbs) kaybetti.

Bir başka çalışmada, bir kilo kaybı programındaki insanlara aynı miktarda kalorili bir yumurta kahvaltısı veya bir porsiyon kahvaltısı da verildi.

8 hafta sonra, yumurta kahvaltısını yiyenler BMI’de% 61, kilo kaybı% 65 ve bel ölçümlerinde% 34 daha fazla azalma sağladılar.

SONUÇ: Kahvaltıda protein yemenin, özellikle kaybedecek çok kilonuz varsa önemli kilo kaybına neden olabilir.

Protein Metabolizmanınızı Biraz Yavaşlatabilir

Metabolizmanızı hızlandırmak kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü daha fazla kalori yakarsınız.

Vücudunuz, karbonhidratlardan (% 5-10) veya yağdan (% 0-3) protein metabolize etmek için çok daha fazla kalori kullanır (% 20-30 ).

Bu, karbonhidrat veya yağ yemekten çok, protein yiyerek daha fazla kalori yaktığınız anlamına gelir. Aslında, yüksek bir protein alımının, her gün yakılan 80 ila 100 kalorinin  bir sonucu olduğu gösterilmiştir .

Yüksek protein diyeti de kalori kısıtlaması sırasında kas kaybını önlemeye yardımcı ve kısmen genellikle genellikle “olarak anılacaktır kilo kaybı, ile birlikte metabolizma azalmayı önleyebilir açlık moduna “.

SONUÇ:Yüksek protein alımının metabolizmayı günde 100 kaloriye kadar artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca kalori kısıtladığınızda kas kütlesi ve yüksek bir metabolizma korumanıza yardımcı olabilir.

Hangi Yüksek Protein Gıdalar Kahvaltı Yemelisiniz?

Kısacası YUMURTA .

Yumurta inanılmaz derecede besleyici ve protein açısından zengin. Tahıl bazlı bir kahvaltıyı yumurta ile değiştirmek, önümüzdeki 36 saat boyunca daha az kalori yiyen ve daha fazla kilo vermek ve vücut yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, balık , deniz ürünleri, et, kümes hayvanları ve süt ürünleri, kahvaltıda dahil etmek için büyük bir protein kaynağıdır.

Yüksek proteinli gıdaların tam listesi için bu makaleyi okuyun .

Kilo vermenize yardımcı olabilecek yüksek proteinli kahvaltıların birkaç örneği:

  • Pişmiş Yumurta: Sebzelerle, hindistancevizi yağı veya zeytinyağıyla kızartılmış .
  • Bir omlet: süzme peynir ve ıspanak (benim kişisel favori) ile.
  • Stir-Kızarmış tofu: ile lahana ve süt içermeyen peynir.
  • Yunan yoğurt: buğday tohumu, tohum ve çilek ile.
  • Bir sallama: bir paket keklik peynir altı suyu proteini , bir muz , dondurulmuş meyveler ve badem sütü.

Protein krepleri şu an çok popüler bir kahvaltı yemesidir.

SONUÇ:Y umurta, yüksek proteinli bir kahvaltı yapar. Bununla birlikte, diğer yüksek proteinli kahvaltı gıdaları da iyi seçimlerdir.

Eğer kahvaltı yerseniz, onu yüksek protein haline getirin

Kahvaltı yemeyi seçerseniz, protein açısından zengini bir yemek yeyin.

Yukarıdaki çalışmalardaki kahvaltı yemeklerinin protein içeriği, en az 20 toplam gram protein ile, kalorilerin% 18 ilâ% 41’i arasında değişmektedir.

Proteinlerin sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi için, bu makaleye göz atın : Daha Fazla Protein Yiyecek için 10 Bilim Destekli Sebep.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı