Connect with us

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

kansızlığa ne iyi gelir

Ne İyi Gelir ?

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Tıp literatüründe “anemi” adı verilen kansızlık, kanda bulunan kırmızı hücrelerin azalmasıdır. Özellikle hamile kadınlarda ve çocuklarda daha sık görülen bu sorun, dengeli ve yeterli beslenmeme sonucunda oluşan demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Kansızlığa karşı alınacak en iyi tedbirler ise; folik asit, demir ve B12 vitaminidir. Kansızlığa ne iyi gelir, kansızlık nasıl geçer,kansızlığa iyi gelen besinler nelerdir gibi soruların cevaplarını bu konumuzda paylaşacağız.

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

  • Karaciğer, balık, peynir, süt, yumurta ve sığır eti, B12 vitamini bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bunlar arasında en önemli B12 ve demir kaynağı ise karaciğer’dir.
  • Koyu yeşil yapraklı olan sebzeler, folik asit bakımından oldukça zengindir. Kuşkonmaz, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler ise, bol miktarda demir içerir ve kansızlığa iyi gelir.
  • Kansızlığa iyi gelen besinler arasında keçiboynuzu da yer almaktadır. Özellikle pekmezi, oldukça iyi bir demir kaynağıdır. 2 tatlı kaşığı (gün içerisinde) tüketilir ise; erkeklerde afrodizyak etkisini arttırır, kadınlarda da anemiye karşı etkili olur.
  • Üzüm ve dut, kansızlık sorunu olan bireylere iyi gelir.
  • Isırgan otu bitkisinin kan yapıcı özelliği vardır ve kansızlık sorununa karşı kullanılması gereken bir bitkidir. ½ ince kıyılmış ısırgan otunu, 1 su bardağı kaynar suyla demleyin ve günde 3 bardak tüketin.
  • Halk arasında çok fazla tanınmayan aslanpençesi otunun çayı da kansızlığa iyi gelir. Gün içerisinde 3 bardak taze aslanpençesi çayı içebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Ne İyi Gelir ?

Yukarı