Connect with us

Karatay Diyeti Yorumları, Karatay Diyeti Yapanlar

karatay diyeti yorumları

Diyet

Karatay Diyeti Yorumları, Karatay Diyeti Yapanlar

TV programlarında ve sosyal medyada en fazla yer alan diyetlerden birisi de Karatay diyeti. Bu konumuzda Karatay diyeti yorumları ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

Karatay Diyeti Yorumları

Diyet Kuralı: Karatay diyeti, günde 6 öğün ve sık yeme alışkanlığının olmamasını ön görüyor. Azar azar yemek yanlış! Günde 3 öğün, ancak doyana kadar yemek yenmeli.

Yorum: Günde 3 öğün ve doyana kadar yemek, fazla kalori almak anlamına gelir. Protein oranının da yüksek olduğu düşünülürse, vücuttaki termogenezin artacağını ve sindirim sisteminin yorulacağını kestirmek güç olmaz. Vücuda her öğünde fazla protein almak, sindirim sistemi başta olmak üzere, böbrek ve diğer organları da olumsuz etkiler.

Diyet Kuralı: Kilo vermek isteyenler, hiçbir çeşit ekmek tüketmemelidir. Çünkü ekmek insülin direncinin artmasına neden olur. Ekmek yerine kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Yorum: Ekmek; mineral, posa ve vitamin bakımından zengindir. Ancak beyaz ekmeğin besin değeri düşük olduğu için çavdar, buğday, yulaflı veya kepekli ekmek tercih edilmelidir. Buna karşın Karatay, ekmeğin hiçbir şekilde tüketilmemesini önermektedir. Beynin tek enerji kaynağının glikoz olduğunu unutmamak gerekir.

Diyet Kuralı: Karatay, şekerin en tatlı zehir olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla ekmekten ve meyvelerden uzak durmanız gerektiğini tavsiye ediyor. Bunun sebebi ise, meyvelerde artık mineral ve vitaminin olmaması, yalnızca fruktoz olması.

Yorum: Rafine ve basit şeker düşünüldüğünde Karatay’ın söyledikleri doğru, ancak meyvelerdeki şekere zehir denemez. Meyvede fruktoz vardır, fakat Karatay’ın bahsettiği fruktoz doğal değil, yüksek fruktoz içeren mısır şuruplarıdır. Meyvelerin vitamin ve mineral deposu olduğunu da hesaba katarak, günde 3-4 porsiyon tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Yeliz

    27 Mart 2018 at 13:39

    uzun süredir karatay diyeti yapıyorum ve büyük oranda faydasını gördüm. deneyecek olan kişilere tavsiye edebilirim

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı