Home / Cilt Bakımı / Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Kaşıntı Nasıl Geçer?

Bilhassa nedeni bilinmeyen ve strese bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılar için; 1 tatlı kaşığı süpürge tohumunu havanda ezip birkaç yudum suyla içmeniz önerilmektedir. Yine süpürge tohumu ve üzüm çekirdeğini havanda döverek yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz (sabah-akşam). Bunların yanı sıra, kaşıntıya ne iyi gelir dendiği zaman uygulayabileceğiniz farklı yöntemler de mevcuttur.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Karbonat: Anti-Inflamatuar içeren karbonat, kaşıntıya en iyi gelen maddelerden biridir. Ilık su ile doldurduğunuz küvet içerisine 1 su bardağı karbonat dökün ve karıştırın. Bu suda yarım saat kadar bekleyin ve çıktıktan sonra cildin kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu uygulamayı günde 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Limon: Anestetik, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliği olan limon, kaşıntının giderilmesinde etkilidir. 2 adet limonu sıkın ve suyunu çıkarın. Daha sonra limon suyuna batırdığınız pamuğu kaşınan yerlere sürün ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz (Bu uygulama, hassas cildi olanlara önerilmez).

Nane Yağı: Tıpkı limon gibi antiseptik özelliğe sahip olan nane yağı, ayrıca yatıştırıcı ve anti-inflamatuar bir etkiye de sahiptir. 3-4 damla nane yağını, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve kaşınan bölgelere sürün. Hafif masaj şeklinde uygulayabileceğiniz bu işlemi, günde bir iki kez yapabilirsiniz.

Kekik: Anti-inflamatuar ve anestetik özelliklere sahip bitkilerden biri de kekiktir. Kekik, ayrıca timol adlı maddeyi içerir ve bu madde sinir liflerini uyuşturarak kaşıntının giderilmesine katkı sağlar. 2 bardak kaynar su içerisine 1 yemek kaşığı kuru kekik ilave edin ve üzerini örterek soğumasını bekleyin. Karışımı süzgeçten geçirdikten sonra pamuklu bir bezi içine batırın ve kaşınan bölgeye bezi koyun.

About aykut

Editörümüz

ilgili konu

En İyi Güneş Kremleri

Yaz Ayları için En İyi Güneş Kremleri

Yaz aylarında cildine iyi şekilde bakım yapmak isteyenler için en iyi güneş kremleri ile alakalı …

Ev Yapımı Cilt Bakım Kremi Tarifi

Ev Yapımı Cilt Bakım Kremi Tarifi

Merak eden ve üzerine araştırmalar yapan kadın okuyucularımız için ev yapımı cilt bakım kremi tarifi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir