Connect with us

Keçi Boynuzu Kürü

Tüp Bebek

Keçi Boynuzu Kürü

Keçi Boynuzu Kürü

Harnup ya da diğer adı ile Keçi Boynuzu Kürü faydaları saymakla bitmeyen kürler arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır bu bitki Anadolu’da ilaç yapımı için kullanılmaktadır. Özellikle astım ve nefes darlığı gibi hastalıklara karşı son derece etkilidir. Yapılan araştırmalara göre keçiboynuzu içerisinde bulunan maddelerden biri nefes darlığına yol açan etmenlerle mücadele etmektedir. Astım ve nefes darlığına ek olarak guatr hastası olan kişilerin de keçi boynuzu kullanmaları faydalı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Keçi boynuzu etkili bir besin olduğundan dolayı bilinçli şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklar için kullanımında dikkatli olunmalıdır. Günde bir kere olacak şekilde kahvaltıda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yetişkinler için kullanımında ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Keçi Boynuzu Kürü Nasıl Kullanılır?

Keçi Boynuzu Kürü astım ve alerjik durumlar için oldukça etkilidir. Özellikle astım hastası olan kişilerde nefes darlığı sorununa fayda sağlamaktadır. Anne adayları için hamileliği kolay hale getiren etkisi de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar keçiboynuzunun guatr hastalığına bire bir olduğunu belirtmektedir.

Keçiboynuzu kürü akciğer ödeminden kurtulmak ve balgam söktürmek isteyen kişiler tarafından da kullanılır. Bunun yanı sıra ishale ve kabızlığa karşı da işe yaramaktadır. Çocuklar haricinde herkes istediği vakit keçiboynuzu ile kür hazırlayıp kullanabilir. Ancak küçük yaştakiler için kullanımında son derece dikkatli olunmalıdır.

Keçi Boynuzu Kürü Nasıl Yapılır?

Keçi Boynuzu Kürü hazırlamak için gerekli olan malzemeler yarım litre su, altı ya da yedi tane keçiboynuzudur. Kürü hazırlamak için yarım litre su kaynatılır. Kaynamış olan suyun içerisine küçük parçalara ayrılmış olan keçiboynuzu yavaş yavaş ilave edilir. Daha sonra tencerenin ağzı kapatılarak yaklaşık üç dakika kadar kaynamaya bırakılır. İyice kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve karışım dinlenmeye bırakılır. Dinlenme süresi ortalama yirmi dakika olarak belirtilmektedir.

Dinlenme süresinin ardından karışımın içerisindeki keçiboynuzu parçaları kaşık yardımı ile suyun içerisinden çıkarılır. Hazırlanan karışım iyice soğuduktan sonra içilir. İçme sıklığı sabah ve akşam olmak üzere iki öğündür. Yarım yarım şekilde ve aç karnına içilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kullanım ilk bir hafta için geçerlidir. Bir haftadan sonra ise üç ay süresince akşam yatmadan önce bir su bardağı içilmesi gerekir. İlerleyen dönemde ise zaman zaman tüketilmelidir.

Keçi Boynuzu Ve Faydaları

Keçiboynuzu karbonhidrat, sodyum ve yağlar bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan elementler sayesinde sağlık açısından son derece faydalıdır. Kolesterole ve sindirim sistemine iyi gelmektedir. Hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Öksürüğe, kalp ve damar hastalıklarına karşı yararlıdır. Bunların yanı sıra sinir sistemini korur, çocuklarda zekâ gelişimini artırır, kemik erimesini önler ve mideyi korur. Hem çay hem de pekmez şeklinde tüketilmekte, genellikle Keçi Boynuzu Kürü olarak hazırlanmaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı