Connect with us

Kelle Paça Çorbası Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

Nasıl Yapılır ?

Kelle Paça Çorbası Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

Deyim yerindeyse Türk toplumunu ikiye bölen kelle paça çorbası faydaları ile ilgili uzmanların hemen hepsi olumlu görüşler ortaya koymakta ve sık sık tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle de çorbanın yapım aşamalarından bahsetmeden önce insan vücudu üzerindeki faydalarından ve faydalarına kıyasla bir hayli az olan zararlarından bahsetmek gerekir.

Öncelikli olarak, küçükbaş hayvan olarak nitelendirilen koyun, keçi ve kümes hayvanlarının kelle yani baş ve ayak kısımlarının birçok işlemden geçtikten sonra ortaya çıkan çorbaya kelle paça isminin verildiğini belirtilmelidir.

Kelle parçanın vücuttaki fizyolojik ve psikolojik sistemler üzerinden oluşturduğu olumlu etkileri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür:

  • Yüksek kalorili bir yapıya sahip olan kelle paça, özellikle gelişim çağındaki bireylerde optimum ölçüde tüketildiği takdirde gelişimi tetikleyici bir etki yapacaktır.
  • Her ne kadar uzmanlar bu konuda ikiye ayrılsa da; toplumda yaygın olarak kelle paçanın kemiklerin yapısını kuvvetlendirdiği inancı vardır. Bu nedenle de vücudunun herhangi bir bölgesinde kırık olan bireylerin düzenli olarak bir hafta boyunca kelle paça çorbası tüketmesi gerektiği telkin edilir.

Nitekim kliniksel vakıalar üzerinde yapılan birçok araştırmada kelle paça tüketiminin kırıkların iyileşme sürecini hızlandırıcı etki yaptığı tespit edilmiş ve yaygın olarak kabul gören bu toplumsal inanışın doğruluğunu kısmen de olsa kanıtlamıştır.

  • Doymamış yağ asitleri grubuna dahil edilen Omega-3 yönünden bir hayli zengin olan kelle paça, bu özelliği ile grip, nezle vb. gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılabilir.
  • Yine kelle paçanın yapısında bulunan kollajen maddesi, kanserli hücrelere karşı vücut direncini yükseltici etki yaparak kanser tedavisi gören bireylerin tedavi sürecinden olumlu rol oynuyor.

Görüldüğü üzere birçok farklı hastalığın tedavisinde ve vücut direncinin arttırılmasında kelle paça çorbasının etkili bir hayli fazla. Elbette her tüketim maddesinin olduğu gibi kelle paçanın da olumsuz yanları mevcuttur.

Kelle paçanın insan vücudu için tek zararı; yüksek kalorili bir besin olmasından dolayı özellikle hareketsiz bir yaşantıya sahip olan bireylerde fazla kiloya sebep olmasıdır.

Bu bağlamda bakıldığında; günaşırı yahut iki günlük periyotlarla kelle paça tüketen bireylerin günde yirmi ile otuz dakika arasında yürüyüş yapması kilo almamalarını sağlayacaktır.

Kelle Paça Yapımı

Kelle paça yapımı için gerekli malzemeler;

  1. Bir adet kelle. Kullanılan kellenin türü isteğe bağlı olarak değiştirilebilir fakat en lezzetli kelle paçaların kuzu kelleden yapıldığı noktasında kesin ifadeler mevcuttur.
  2. Yarım kilo ya da biraz daha fazla işkembe ve üç-dört adet paça.
  3. İki çorba kaşığı miktarında un ve sirke.
  4. İki adet sarımsak, tuz ve pul biber.

Malzemelerin temini görüldüğü üzere gayet kolay olan kelle paçanın yapımı da bir o kadar kolaydır. Bağışıklık sistemi ve vücut direnci üzerinde yaptığı olumlu etkilerin yanında kolay bir tarifi olması da kelle paçayı cazip kılan etkenlerden bir tanesi olarak ifade edilebilir.

Yapım Aşamaları

Öncelikli olarak kelle paça çorbasının temel bileşeni olan kellenin tam manasıyla dezenfekte edilmesi gerekir.

Bunun nedenle kelle; birer saat aralıklarla bekletildiği suyun değişmesi şartıyla 5 saat boyunca dinlendirilir. “

Kelle temizlendikten sonra düdüklü tencerenin içerisine aktarılır ve 1-1.5 litre su ile birlikte haşlanmaya bırakılır. Kellenin etleri ayrılmaya başladıktan sonra kelle ve suyu ayrı kaplara alınarak kellenin üzerindeki tüm etler sıyrılır.

Kellenin dezenfektesi ve pişirilmesi işlemleri tamamlandıktan sonra sıra paça ve işkembeye gelir.

Kellenin haşlanması esnasında olduğu gibi paça ve işkembede de öncelikli olarak dezenfekte işlemi uygulanır. Daha sonra uygun bir tencereye yerleştirilen paça ve işkembe, kıvama gelene dek haşlanır. İşkembelerin tercihe bağlı kaydıyla, küp şeklinde doğranabileceği unutulmamalıdır.

Kelle, paça ve işkembeyi içine sığdıracak büyüklükte bir tencereye önceden temin edilen iki kaşık miktarındaki un atılarak kavrulma işlemine başlanır. Hafif hafif kavrulmaya başlayan una, pişirilme esnasında kenara ayrılan kelle suyu ve işkembe suyu da yavaş yavaş eklenir.

Un, kelle suyu ve işkembe suyu karışımı kaynamaya başlamadan evvel küp şeklinde doğranan işkembeler ve süzülmesi için kenarda bekletilen paçalar karışıma ilave edilir.

Karışım kaynamaya başladıktan beş ya da on dakika sonra sirke, tuz, pul biber ve sarımsak ilave edilerek pişmeye bırakılır.

Tüm bu işlemlerin sonunda deyim yerindeyse her derde deva olan kelle paça, sıcak bir şekilde tüketilmeye  hazır hale gelir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Nasıl Yapılır ?

Yukarı