Connect with us

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık, önceden bilinen bir problemi olmayan çiftlerde, 1 yıl boyunca korunmasız ilişki ile gebe kalınamama durumudur.

Kısırlık tedavisi, gebe kalınamama durumlarının sebebine göre değişir. Bu yüzden öncelikle bazı araştırmalar yapılmalı, hem anne hem baba adaylarının tetkikleri yapılarak, kısırlık sebebi ortaya konmalıdır. Herhangi bir sebep mevcut ise tedavisi olan durumlar medikal veya cerrahi yollarla düzeltilerek gebelik oluşması beklenebilir. Düzeltilebilecek bir hormonal bozukluk, rahim içi problem veya ürolojik tedaviler ile düzeltilecek bir sperm bozukluğu varsa öncelikle bunlar yapılır.

Eğer kişisel tedaviler ile düzelecek bir durum söz konusu değilse veya açıklanamayan bir infertilite durumu mevcut ise, tespit edilmiş anne adayı veya baba adayı kaynaklı daha ciddi problemler var ise, tespit edilen durumlara göre uygun çiftlere aşılama ve tüp bebek tedavileri uygulanabilir.

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri :

Kısırlık tedavisi sebebe göre yapılmalı, aşama aşama ilerlenmesi gereken bir durumdur. Herhangi bir problemi olmayan, genç çiftlerde tedavilere geçmek için acele edilmemeli, ancak bariz problemleri olan ve daha ileri yaş çiftlerde de zaman kaybedilmemelidir.

Bazen tedavi basit bir hormonal bozukluğun (tiroid hormonları, prolaktin hormonu gibi) düzeltilmesi, bazen yumurta takipleri, aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavileridir.

En son seçenek gibi görülen, elimizde gebe kalabilmek için en kuvvetli tedavi yöntemimiz olan tüp bebek tedavisi, bazı çiftlerde ilk ve tek tedavi yöntemi olabilmektedir. Bu yüzden çiftler iyi değerlendirilmeli, kimlere hangi tedavilerin daha uygun olduğuna bu şekilde karar verilmelidir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı