Connect with us

Kolesterol Nedir?

Hastalıklar

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücudumuzdaki güm hücrelerde bulunan bir yağ türüdür. Kolesterol vücudumuzdaki hücre duvarlarını esnetmek gibi pek çok işlevi yerine getirmek için gereklidir. Ancak bazı durumlara bağlı olarak kolesterol iyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır. İyi kolesterol HDL olarak adlandırılır. Sadece vücudumuzda bulunan HDL kolesterol, dokularda biriken kolesterolü toplayarak dışarı atılmasına yardımcı olur. LDL ise kötü kolesterol olarak bilinmektedir. LDL dokularda bulanan kolesterolü arter ve kan duvarlarına taşıyarak oralarda birikmesine neden olmaktadır. Kişilerin HDL kolesterolünün düşük olması ve LDL kolesterolünün yüksek olması, yaşamları açısından bir risk faktörü ortaya koyar. Yüksek kolesterol kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilmektedir.

Kolesterol Nasıl Teşhis Edilir?

Kolesterol maalesef gözle fark edilebilecek şekilde belirtiler ortaya koymamaktadır. Bu nedenle kişilerin düzenli olarak kontrole gitmesi sağlık sorunları açısından önemlidir Kolesterol kan testi ile ortaya çıkabilmektedir. Size en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilir ve kolesterol değerlerinizi kolayca ölçtürebilirsiniz. Kolesterol gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilen problemlerin erken tanısı tedavi süresince çok çok fayda sağlamaktadır. Bu nedenle çeşitli rahatsızlıklar için de düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz önemlidir.

Kolesterol Nasıl Engellenir?

Kolesterolü engellemenin en iyi yolu sağlıklı beslenmedir. Katı yağlardan uzak durmak, sigara kullanmamak, yapay tatlandırıcılar yerine doğal tatlandırıcıları tercih etmek, zararlı maddelerden üretilmiş besinler yerine doğal sebze ve meyveleri yemek kolesterol riskinin oluşmasını engelleyen en sağlıklı yöntemdir. Yeme içme tarzınızda yapacağınız bu küçük değişiklik ile kolesterol riskinizi engellemiş olacaksınız.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı