Connect with us

Kolesterol Seviyenizi Düşürecek Doğal Yollar

Kürler & Çaylar

Kolesterol Seviyenizi Düşürecek Doğal Yollar

Kolesterol karaciğerinizdedir ve birçok önemli fonksiyona sahiptir. Örneğin, hücrelerin duvarlarını esnek tutmaya yardımcı olur ve birkaç hormon yapmak için gereklidir.

Bununla birlikte, vücuttaki herhangi bir şey gibi, aşırı miktarda kolesterol veya kolestrol yanlış yerlerde sorun yaratır.

Yağ gibi kolestrol suda çözünmez. Bunun yerine, vücuttaki taşınması, kandaki kolestrol, yağ ve yağda çözünen vitaminleri taşıyan lipoproteinler adı verilen moleküllere bağlı.

Farklı lipoproteinler türleri sağlık üzerinde farklı etkilere sahiptir. Örneğin, düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) yüksek seviyeleri damar tıkanıklığına, inme, kalp krizi ve böbrek yetmezliğine yol açabilen kolestrol birikimine neden olur.

Bunun aksine, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolestrolü damar duvarlarından uzaklaştırmaya yardımcı olur ve bu hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bu makale, “iyi” HDL kolestrolünü artırmak ve “kötü” LDL kolestrolünü düşürmek için 10 doğal yolu inceleyecektir.

1. Tekli doymamış yağlara odaklanma

Doymuş yağlara karşın, doymamış yağların vücutta kullanılan şeklini değiştiren en az bir çift kimyasal bağ vardır. Tekli doymamış yağların sadece bir tane çift bağları vardır.

Bazıları kilo kaybı için düşük yağlı bir diyet önermesine rağmen, 10 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, 6 haftalık, düşük yağlı diyetle zararlı LDL düzeylerini düşürdüler, ancak yararlı HDL’yi de düşürdü

2. Çoklu doymamış yağları, özellikle Omega 3’ü kullanın

Çoklu doymamış yağlar, vücuda doymuş yağlardan farklı davranmalarını sağlayan çoklu çift bağlara sahiptir. Araştırmalar, çoklu doymamış yağların “kötü” LDL kolestrolünü azalttığını ve kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.

Örneğin, bir çalışma 115 yetişkin diyetindeki doymuş yağların çoklu doymamış yağlarla sekiz hafta değiştirdi. Sonunda total ve LDL kolestrol düzeyleri yaklaşık% 10 azaldı

3. Trans yağlardan kaçının

Trans yağları , hidrojenasyon denilen bir işlemle modifiye edilmiş doymamış yağlardır.

Bu, bitkisel yağlardaki doymamış yağların bir bileşen olarak daha kararlı hale getirilmesi için yapılır. Birçok margarin ve kısaltma, kısmen hidrojene edilmiş yağlardan yapılır.

Elde edilen trans yağları tamamen doymuş değildir, ancak oda sıcaklığında katıdırlar. Bu nedenle gıda şirketleri, yağlar, hamur işleri ve kurabiyeler gibi ürünlerde trans yağları kullandılar; bunlar doymamış sıvı yağlardan daha fazla doku sağlıyorlar.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kürler & Çaylar

Yukarı