Home / Hastalıklar / Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi operasyonu ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları;

 

Laparoskopi ameliyatı kaç saat sürer?

Laparoskopi, kapalı yöntemle yapılan ameliyatların genel adıdır. Laparoskopi ile yapılacak işleme göre, ameliyat süresi değişir. Tüplerin bağlanması, basit bir kist operasyonu yarım saat sürebilirken, komplike kistler, miyomların alınması, rahim alınması gibi ameliyatlar 2-2,5 saatlik süreleri bulabilir.

 

Laparoskopi nasıl yapılır?

 Laparoskopi, önce karın içi basıncının artırılması sağlanarak, göbek deliğinden bir kamera girişi ile karın içinin gözlenmesi, kasık bölgesinden de 2 veya 3 trokar denilen aletlerin girişi ile trokarlardan karın içine iletilen dokuların tutulmasını, kesilmesini, her türlü müdahalenin yapılabilmesini sağlayan özel aletler yardımıyla yapılmaktadır.

 

Laparoskopi ameliyatı sonrası

 Kapalı yöntemle ameliyat yapılmasının amaçlarından biri hızlı iyileşme, çabuk taburcu süreleri ile hastanede kalış süresinin az olmasını amaçlamak, hastaların daha çabuk iyileşerek günlük hayatlarına dönüşlerini hızlandırmaktır.

Laparoskopi sonrası birçok hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilir ve günlük yaşamlarına devam edebilirler.

 

Laparoskopi sonrası gebelik

 Tüplerinde problem olan hanımlarda, kapalı tüpler veya hidrosalpenks olabilir, yumurtalıklarında çikolata kisti gibi gebe kalmaya etkisi olabilecek hanımlarda, gebelik planları veya tedavileri öncesi laparoskopi ameliyatları yapılabilir. Laparoskopi ile sorunlar giderildikten sonra, herhangi ek bir tedaviye ihtiyaç yoksa hemen gebelik planlanabilir. Yardımla üreme tedavilerine geçilecek ise de zaman kaybetmetmeden bu tedavilere başlanılabilir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir