Connect with us

Maya ve Mantar Enfeksiyonu Nedir

Cinsellik

Maya ve Mantar Enfeksiyonu Nedir

Mantar enfeksiyonları, doğal yollarla ortaya çıkan mantarların (candida) vajinanızdaki mantar enfeksiyonlarıdır. Normalde mayalar vajinadaki diğer dost canlısı florayla mutlu bir denge içerisinde yaşarlar, ancak bu denge bozulduğunda maya enfeksiyonları meydana gelebilir.

Mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve 4 kadından 3’ü yaşamları boyunca en az bir maya enfeksiyonu geçirir. Mantar enfeksiyonları da döneminizde ortaya çıkabilir.

belirtiler
 • Kırmızı şişmiş vajina ve labia (dudaklar)
 • Vulva bölgesinde şiddetli kaşıntı
 • Vajinal akıntı kalın, beyaz, sardunavir veya ‘yazlık-peynir’ benzeri
 • Ağrı geçen idrar (dizüri)
 • Seks sırasında ağrı (disparoni)
 • Etkilenen bölgenin çevresindeki tahriş ve ağrı
 • Tekrarlayan çizilmeye bağlı olarak etkilenen cildin kalınlaşması ve şişmesi

Süzme peynir
Bir maya enfeksiyonu bulaştırdığında vajinal deşarj, süzme peynirine benziyor.

Risk faktörleri

Birkaç faktör maya enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi artırabilir.

 1. Gebelik Gebelik
  sırasında candida enfeksiyonu daha sık görülür. Bunun nedeni, östrojen gibi hormon düzeylerindeki değişikliklerdir.
 2. Zayıf bağışıklık sistemi
  AIDS’le yaşayanlar, kötü idare edilen diabetes mellitus ve kemoterapi almak gibi. Bunun nedeni, vücudun bağışıklık sisteminin kandida mantarının yayılmasını etkili bir şekilde kontrol edememesi.
 3. Antibiyotik kullanımı
  Antibiyotikler maya enfeksiyonlarına karşı etkili değildir ve normalde vajinada bulunan iyi bakterileri de öldürebilirler. Bu gerçekleştiğinde, candida gibi diğer enfeksiyonlarla karşı karşıya kaldıkları rekabet azalıyor, bu da gelişmeler anlamına geliyor.
 4. Yaşam Şekli
  Kişisel hijyen, sıkı oturan iç çamaşırlar ve kandidiozis arasındaki bağlantı halen tartışmalıdır. Bununla birlikte, iyi kişisel hijyen her zaman enfeksiyonlara karşı iyi bir savunmadır. Cinsel aktivite, maya enfeksiyonlarıyla ilgili değildir, çünkü enfeksiyonlar genellikle seks yapmadan ortaya çıkar.

Araştırmalar, T.vaginalis ile enfeksiyonun erkeklerde ve kadınlarda HIV bulaşma riskini arttırdığını göstermiştir. Tedavi edilmeyen Trikomoniasis, HIV riskinizi arttırmaz aynı zamanda diğer CYBE duyarlılığını artırır ve diğer CYBE ile birlikte bulaşma ile kuvvetli bir şekilde ilişkilidir.

Tedavi edilmeyen Trikomoniasis, olumsuz gebelik sonuçları, infertilite, pelvik inflamatuvar hastalık (PID), postoperatif enfeksiyonlar ve servikal tümör ile bağlantılıdır.

Tedavi

Trikomoniasis için pozitif test edildiyse, hem sizin hem de cinsel eşin tedavi tamamlanıncaya ve semptomlar çözülene kadar seksten çekilmeli ve korunmamalıdır.

Tedavi, doktorunuz tarafından reçete edilebilen, genelde metronidazol olan bir antibiyotik alarak oluşacaktır.

Trikomoniasis diğer CYBE ile birlikte enfeksiyon sıklığı ile ilişkili olduğundan ve HIV için riski artırdığından, hastalar diğer CYBE ve HIV için de test edilmelidir.

Siz veya tanıdığınız birinin trikomanyaz ya da başka bir STD’yi düşündüren belirtileri varsa, uygun tedaviyi ve bakıma başvurmak için doktorunuza danışın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı