Connect with us

Menopoz Hangi Testlerle Anlaşılır

Hastalıklar

Menopoz Hangi Testlerle Anlaşılır

Menopoz, kelime anlamına göre son adet demektir. Doktorlar menopozu bir dönem olarak yorumlar. Menopoz adetlerin kesilmesi ile beraber üreme çağının da artık sona ermesi demektir.

 

Ortalama menopoz yaşı ülkemizde 48 dir. Zamanında menopoza girmenin kadınlar açısından tıbbi olarak sakıncalı bir durumu yoktur. Ancak menopoz dönemi şikayetleri fazla olan hanımların, sıcak basmaları, anksiyete, kemik erimesi gibi problemlerini çözmek gereklidir.

 

Önemli olan erken menopoz durumlarının tanısını koyabilmektir. Çocuk sahibi olmak isteyen hanımların, erken menopoz gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarını erken tanımak ve yumurta dondurma, tüp bebek tedavisi gibi tedaviler için zamanında davranmak gerekir. Çocuk sahibi olan, erken menopoz durumundaki hanımlarda da önemli olan mümkün olduğu kadar adetlerin ve hormonal düzenin devamını sağlamaktır.

 

Menopoz tanısı hangi dönemde olursa olsun klasik olarak FSH ve LH hormonlarının yükselmesi ile konulabilirken, özellikle erken menopoz durumlarında AMH denilen antimüllerian hormon testi ile çok daha hassas olarak tespit edilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı