Connect with us

Menopozda Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

SAĞLIK

Menopozda Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

Menopoz, kelime anlamıyla görülen son adete verilen isimdir. Ancak menopoz yumurtalık rezervinin hızla azalmaya başladığı, adet düzensizliği, seyrekleşmesi, doğurganlığın sona ermesiyle beraber, üreme döneminin bittiği uzun bir süreçtir.

 

Menopoz belirtileri, adetlerin seyrekleşmesi, uzun gecikmelerin yaşanması, sıcak basmaları, terleme, bazen hafif bazen daha fazla anksiete, stres durumlarının yaşanmasıdır.

 

Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 48 dir. Ancak bilindiği üzere, genetik veya ailevi yatkınlıklara göre bazı hanımlarda erken menopoz dönemi yaşanmaktadır.

 

Menopoz döneminde yaşanan belirtilere göre, bazı hormonal tetkikler de tanıyı kesinleştirmek için yapılabilir. Fsh ve Lh hormonları yıllardır adet düzensizlikleri, yumurtalık rezervi ve menopoz dönemi belirteçleri olarak kullanılmaktadır. Fsh ve Lh hormonlarının 10 mIU/ml üzerinde olması, menopoz tanısını koydurmaktadır.

 

Özellikle erken menopoz, genç yaşlarda yumurtalık rezervinin düşmesi ve çocuk isteği durumları, daha hassas çalışmalara bizi yöneltmiştir.

 

AMH dediğimiz, anti mullerian hormon her yaşta ve adetle ilişkisiz olarak, her gün yapılabilen, yumurtalık rezervini çok hassas bir şekilde ortaya koyan hormondur.

 

Amh değerinin normal sınırları 1,1-3,4 ng/ml arasındadır. Bu değerin 1,1 in altında olması yumurtalık rezervinin azaldığını ve menopoz dönemine girişi göstermektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı