Connect with us

Miyom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Cinsellik

Miyom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar, rahim duvarını oluşturan düz kas tabakası olarak bilinen miyometriumdan kaynaklanan selim huylu kitlelerdir.

Miyomlar her zaman belirti vermeyebilir, genellikle jinekolojik kontroller sırasında rastlanırlar.

Belirti veren miyomlar da genellikle rahim içinde oluştukları ve bulundukları yere, aynı zamanda kitlenin büyüklüğüne göre şikayetlere sebep olabilirler.

Miyom genellikle intramural miyom dediğimiz, rahimin katları arasında, orta tabakada oluşurlar. İntramural miyomlar, çaplarına ve rahim zarına baskı yapıp-yapmamalarına göre adet sancısı, adet düzensizliği, adet dışı kanamalar, anormal vajinal kanamalar gibi belirtiler verirler.

Subseröz dediğimiz rahimin dış duvarına yakın olan myomlar, çok büyük çaplara ulaşmadıkça fazla şikayet vermezler. Büyük çaplarda mesaneye veya barsaklara baskı yaparak sık idrara gitme, sıkışma hissi, kabızlık gibi belirtiler verebilirler.

Submüköz dediğimiz rahim iç yüzeyinde bulunan myomlar da düzensiz kanamalar, uzamış adet kanamalarına sebep olmaktadırlar.

Vajene doğmuş myomlar da vajinada kitle hissi, ililişki sırasında ve sonrasında kanama belirtileriyle tespit edilebilir.

Miyomlar kısırlık sebebi değildir. Ancak bulunduğu yer ve çaplara göre gebe kalınmasında zorluk çıkaracağı düşünülen miyomlar alınabilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı