Connect with us

Miyomektomi Nedenleri

Hastalıklar

Miyomektomi Nedenleri

Miyomektomi ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları;

 

Miyomektomi Nedenleri

 

Miyomektomi, miyomların çıkartılması ameliyatına verilen isimdir. Miyomektomi, her miyom varlığında yapılmaz. Büyük miyomlar, kanama düzensizliği yapanlar, mesaneye ve barsaklara baskı yapan miyomlar, rahim içindeki submüköz miyomlar ancak gerektiğinde alınmaktadır.

 

Miyomektomi Ameliyatı Sonrası

 

Ameliyat sonrası bir veya iki gün hastanede kalış süresi vardır. Bir hafta içinde normal hayata aynen devam edilebilir. Ameliyat sonrası karın ve kasık ağrıları yaşanabilecek şikayetlerdir. Adet zamanı beklenenden önce olabilir.

 

Ameliyat öncesi adet kanaması fazla olan hanımların, adet sancısı çekenlerin, sık idrara çıkan veya defekasyon zorluğu çekenlerin şikayetleri hızla düzelmektedir.

 

Miyomektomi Sonrası Gebelik

 

Miyomektomi ameliyatı büyük miyomların düşük veya erken doğumlara sebep olabilecekleri, rahim içinde yer kaplayan submüköz miyomların ise gebeliğe engel olabilecekleri düşüncesiyle yapılmaktadır. Bu durumlarda rahim içi submüköz miyomların histeroskopik yöntemle alınmasından hemen sonra gebelik planlanabilir.

 

Büyük miyomlar alındıktan sonra rahimin düz kas tabakası olan miyometriumun toparlanması için yaklaşık 1 yıl bekledikten sonra gebelik planlanması istenir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı