Connect with us

Montignac Diyeti Nedir ? Örnek Liste

Diyet

Montignac Diyeti Nedir ? Örnek Liste

Michel Montignac Fransız kökenli bir beslenme uzmanıdır ve ortaya atmış olduğu diyet fikirleri ile isminden sıkça bahsettiren bir uzmandır. Michel Montignac isminide verdiği Montignac diyetinin en büyük özelliği tükettiğiniz gıdaları sınıflandırmasıdır. Bu ayrıştırma işleminde enerji verici olan glusitler ve yağlar, enerji sahibi olmayan lifler, Proteinler, mineral, su ve vitaminler bir arada kullanılmaktadır. Bu diyetin en güzel özelliği damak tadını değiştirmemesidir. Bu diyet uygulanırken yağ ve protein içeren besinler karbonhidratlardan ayrı tüketilmektedir ve bu, diyetin en temel ilkesidir.

 

Diyeti uygulayan kişilerin yağ depolamadığı gözlemlenmiştir bu da yağdan dolayı şişmenizi engellemektedir ve bu ayrımlar yapıldığı için kesinlikle istediğiniz gıdayı bu ayrıma göre tüketmeniz mümkündür. Bu diyet sayesinde yapı taşlarından alınan kaloriler dengeli bir biçimde dağıtılacaktır.

 

Montignac Diyeti Kilo Verme

 

Montignac diyetinde iki aşamalı olarak kilo verebilirsiniz. Bu aşamalardan birincisi, tatlı gerekseniminin tamamının kuru yemiş ile meyvelerden karşılanmasını sağlayan aşama olmaktadır. İkinci aşamada tatlı ihtiyacını karşılamak için ise bitter çikolatalı ya da kakaolu olan düşük kaloriye sahip pastaları tüketmeniz ile karşılamaktadır. Bu diyeti uygulamak isteyen ve şarap tüketetimi yapanların ana yemeklerin yanında, bu diyet sayesinde şarap içmeleri mümkündür. Ancak bu sadece bir veya iki kadeh ile sınırlıdır. Biz ise hiç kullanmamanızı öneriyoruz.

 

Birinci aşamada hızlı kilo verirsiniz ve canlı bir bünyeye sahip olursunuz.

 

İkinci aşama ise sonsuza kadar uygulamanız gereken dengeleme aşamasıdır.

 

Montignac Diyeti Listesi

Aminoasitler bakımından yumurta çok zengin olan bir besin ürünüdür. Montignac yumurtanın mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyler. Dengeli bir beslenme düzeni için yumurta mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Yumurtayı tüketme miktarı yetişkin kadınlar için 60 gr, erkekler için ise 70 gr olarak belirlenmiştir. Bununların dışında tüketiminizde her 1 kilonuz için 1 gram protein almanız gerekir. Kas gelişimi yapanlar ise bu değeri, içtikleri suyu arttırmalarına göre 1.5 gram olarak alabilirler.

 

1 Günlük Montignac Diyeti Örnek Listesi

 

Sabah Kahvaltısı

150 Gram Süt

60 Gram Ekmek

 

Öğlen Yemeği

50 Gram Makarna

150 Gram Balık

50 Gram Yoğurt

 

Akşam Yemeği

30 Gram Peynir

60 Gram Ekmek

200 Gram Mercimek

Bu örnek bir liste olarak hazırlanmıştır. Sizin bu listeyi kendi kilonuza göre ayarlamanız gerekir. Mesela kilonuz 88 olsun diyelim ve eğer bunu uygulayacaksanız, diyetinizin içinde 44 gr hayvansal besin bulunmalıdır. Ayrıca yine 44 gram bitkisel ürünlerden de gereken protein desteğini almanız gerekir. Gıdaların değerlerini öğrenmek için yapmanız gereken Montignac Diyeti tablosunu incelemektir.

Kan Şekerini Fazla Yükselten Besinler

 

Balkabağı 75

Karpuz 75

Şeker 70

Kuruyemiş 65

Hamburger ekmeği 95

Patates püresi 90

Glükoz 100

Fırında patates 95

Bal 90

Havuç 85

Kavun 60

Reçel 60

Şekerli rafine edilmiş tahıllar 70

Çikolata 70

Maltoz 110

Patlamış mısır 85

Beyaz pirinç 85

Bakla 80

Esmer ekmek 65

Kabuğuyla pişirilmiş patates 65

Pancar 65

Muz 60

Haşlanmış patates 70

Bisküvi 70

Mısır 70

Beyaz pirinç 70

Beyaz makarna 55

 

Kan Şekerini Fazla Yükseltmeyen Besinler

Barbunya 40

Şekersiz meyve suyu 40

Bezelye 50

Şekersiz tam tahıl 50

Tahıl ezmesi 40

Tam çavdar ekmeği 40

Tam ekmek / Kepek ekmeği 50

Kuru fasulye 30

Mercimek 30

Früktoz 20

Soya 15

Yerfıstığı 15

Tam pirinç 50

Mantar 15

Nohut 35

Süt ürünleri 35

Entegral makarna 30

Entegral ekmek 35

Taze meyve 30

Şekersiz meyve marmeladı 30

Siyah çikolata (>%70 kakao) 22

Dondurma 35

Yeşil sebze 15

 

Montignac Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Montignac diyeti uygularken tüketmemeniz gereken en önemli besinler beyaz un ile şekerdir. Bu besinleri ilk 1 ay kesinlikle tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu gıdaların yerine eğer kesin kullanmanız gerekiyor ise kabuklu pirinç veya kepekli un kullanmalısınız.

Tüm uygulanan diyetlerdeki gibi bu diyette de öğün atlanmaması gerekmektedir. Öğün atlamak kan şekeri düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Böylece İnsülin salgılanmasında dengesizlikler meydana gelir ve diyet için mücadeleniz boşa olur. Bu diyetin bir etkisini göremezsiniz zaman kaybı yaşarsınız.

Öğünleri belirlerken kesinlikle öğün aralarına 4 saatten fazla zaman koymalısınız. Bu zaman zorunluluğunun uygulanması diyetin yararlı olması için önemli bir husutur. Öğün esnasında tüketilen besinin ana maddesinin ne olduğu önemli olmaksızın asla 4 saati geçirmemek gerekir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı