Connect with us

MORFOLOJİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ – NASIL DÜZELİR ?

Tüp Bebek

MORFOLOJİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ – NASIL DÜZELİR ?

Her anne babanın hayali bir çocuk sahibi olmaktır. Fakat üreme organı İle ilgili bir rahatsızlığı olan kişilerde bu hayalleri tedavi olana kadar ertelenebilir. Yapılan bazı testler sonucunda sperm morfoloji düşüklüğüne oldukça fazla rastlanabiliyor. Testlerde spermin hareket yönüne ve sperm şekline (morfoloji) bakılmaktadır. Mikroskop yardımıyla spermin düz ilerleyişine ve sayısına bakılır. Sperm sayısında veya hareketliliğinde sorun olan kişilerde değerlerin düşme oranına göre tedavi süreçleri de o kadar uzamakta hatta doktor değerlendirmesinden sonra da tüp bebek tedavisine başlayabilmektedirler.

Diğer bir üreme organı rahatsızlığı ise spermde şekil bozukluğudur. En çok rastlanan rahatsızlıklardan biri olan sperm şekil bozukluğu (morfoloji) Kruger yöntemi ile sperm bölümleri (baş, boyun ve kuyruk) incelenir. Detaylı değerlendirme yapıldıktan sonra incelen spermlerin değerlendirmesi belirli bir oranın üstünde normal olarak gözükür. İncelenen örnekler %4’ün altında ise tedavi edilmesi gerekir. Bu oran oldukça düşük bir oran olup tedavi edilmediği sürece kısırlığa yol açabilmektedir. Sperm bozukluğu, üreme organı ile ilgili rahatsızlığı olan kişilerin çoğunda görülen bir rahatsızlıktır.

Bu yazımızda size neler anlatacağız :

 • Morfoloji Nedir
 • Morfoloji Düşüklüğü Tedavisi
 • Sperm Şekil Bozukluğu
 • Morfoloji Düşüklüğünde Kullanılan Tüp Bebek Yöntemleri
 • Dikkat Edilmesi Gerekenler Morfoloji Düşüklüğü Nasıl Düzelir
 • Morfoloji Düşüklüğü Tedavisi

 Üreme organı ile ilgili rahatsızlığı olan kişilerin aklına gelen ilk şey çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır. Bazı hastalar sperm bozukluğu oranı %4’ün altında olsa bile doğurgan olabilmektedir. Bunun için kontrollerini ve testleri tam yaptırmak hastalar için her zaman daha iyi sonuç vermektedir. Fakat sonuçları %4’ün altında olan kişiler çok daha fazla görülmektedir. Test sonuçlarında %0 değerinin görülmesi kişiyi fazla paniğe sokmaktadır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile beraberinde tıpta gelişmiştir. Eski dönemlerde üreme ile ilgili rahatsızlıklarının tedavisi olmayıp tüp bebek tedavisi görmeye başlamaktaydılar. Artık sperm bozukluğu oranının %0 olan kişilerde de tedavi mümkün olmuştur. Şekil bozukluğu oranı yüksek kişilerin tedavi görmelerinin ardından doğal yöntemlerle çocuk sahibi olabilecekleri gibi çocuklarında bu şekil bozuklukları görülmeyecektir.

Sprem Şekil Bozukluğu :

Sperm şekil bozukluğu yüksek olan kişilerde sorunun asıl sebebi belirlenir. Bu sorun ortadan kaldırıldıktan sonra kişinin çocuk sahibi olması mümkün olabilmektedir. Fakat problem kalıtsal ise tedavi mümkün olmayabiliyor. Eğer şekil bozukluğu dış faktörlerden kaynaklı ise tedavi edilebilmektedir. Sperm şekil bozukluklarında vitamin ve besin desteklerinin tedaviye etki ettiği pek görülmemektedir. Daha çok dış faktörlerden kaynaklı sorunlarda tedavi olumlu yanıt vermektedir. Çoğunlukla da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

 

Morfoloji Düşüklüğünde Kullanılan Tüp Bebek Yöntemleri

 

 Sperm şekil bozukluğu olan kişilerde en çok görülen tedavi yöntemi tüp bebek tedavisidir. Bu tedavilerinde belirli yöntemleri vardır. Bunlardan biri testislerden sperm elde etmektir. Bu yöntem sperm sayısının az olmasında uygulanan bir yöntemdir. Eğer sperm bulunamazsa tedavi sonlandırılır.

Diğer bir yöntem ise mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu yöntem yüksek derecede kısırlık olan hastalarda uygulanmaktadır. Bu yöntem en kesin sonuç veren yöntemdir. Morfoloji düşüklüğü fazla olan hastalarda genellikle bu yöntem uygulanmaktadır.

 

Dikkat edilmesi gereken durumlar :

 1. Sıcak duştan kaçının.
 2. Dar kot pantolon giyilmemeli.
 3. Sauna ve kaplıcalara girilmemeli.
 4. Diz üstü bilgisayarınızı bacaklarınıza koyup kullanmayın.
 5. Cep telefonunu ön cebinizde tutmayın.
 6. Ateşte pişen tavuk ve et yenilmemeli. Tencerede pişen etler tercih edilmelidir.
 7. Stresten uzak durulmalı. Stres vücutdaki hormanların düzeyini etkilemekte ve sprem üretimini düşürmektedir.
 8. Alkol den uzak durulmalıdır. Alkol karaciğeri yorduğu için sperm kalitesini çok etkileyen bir faktördür.
 9. Hareketsiz kalınmamalıdır. Çok oturan az hareket eden kişilerde sperm sayısı ve hareketliliği düşmektedir. Hergün muntazam yürüyüşler yapılması gerekir.
 10. Fazla kilolar verilmelidir. Fazla kilo kandaki şeker oranın değiştirdiği için cinsellik faktörlerini etkilemektedir.

 

Bu gıdaları bol tüketin :

 • Keçiboynuzu; Özellikle mevsiminde olan içi kurumamış keçiboynuzu daha faydalıdır.
 • Balık; Omega vitaminleri açısından faydalı olan balık bol bol tüketilmelidir.
 • Yeşil Bitkiler; Özellikle koyu yeşil bitkiler ( Ispanak, Brokoli gibi ) vitamin açısından çok zengindir ve sperm kalitesini etkilemektedir.
 • Nohut; Nohut yemeği haftada bir kaç kere tüketilmelidir. Özellikle suyu içilmelidir.
 • Havuç; Havuç ve havuç suyu testesteronü arttırmaktadır. Her gün 1 bardak taze havuç suyu içilmelidir.
 • Isırgan Otu; Isırgan otunu aktarlardan alıp her gün bir bardak demleyip içmelisiniz.
 • Fındık
 • Ceviz
 • Muz
 • Bal 

Morfoloji Düşüklüğü Nasıl Düzelir ?

Son zamanlarda bitkisel takviyeler morfoloji düşüklüğü hastalığında işe yaramaktadır. Genelde doktorlar iğne tedavisi uygulmaktadırlar. En çok tercih edilen iğneler Merional ve Ovitrelle iğneleridir. Her nekadar tüp bebekte bayanlara da verilen iğneler bu olsa da sperm kalitesini arttırmak için de kullanılır. Ayrıca iğne ile birlikte çeşitli vitamin takviyleri yapılmaktadır. En çok kullanılan vitaminler Omega vitaminleri, D vitamini, Ace vitamini, Neofertil Takviye hapıdır.

Bunların yanında bazı doktorlar bitkisel hap ve macunları da hastalara vermektedirler. Morfoloji düşüklüğü maalesef uzun zamanda düzelebilecek bir durumdur. Doktorlar çoğu zaman hastalarını tüp bebeğe yönlendirirler.

Tedavisi tam olarak kesin sonular vermese de bu ilaçlarla spermin hızını, işe yarar sperm sayısını, kalite ve şeklini arttırmak mümkündür.

Yazımız sadece bilgi amaçlı olup morfoloji hastalığı için doktora başvurmanızı öneririz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Tüp Bebek Transferi Kesin Tutması İçin Yapılması Gerekenler | kadinlarmelektir.com

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı