Connect with us

Nasıl Başarılı Olunur ?

Kariyer & İş Hayatı

Nasıl Başarılı Olunur ?

Bu kısa ömrümüzde kaliteli yaşamak her insanın amacıdır. Kültürlü, başarılı, terbiyeli, işlerinde başarıyı yakalayan, saygı gören kaliteli yaşayan görgülü insan olmayı herkes ister.

Fakat hayatda her şey çalışmaya bağlı olduğundan kaliteli yaşamayı da başarmak bir takım düzenli çalışmalara bağlıdır. Bu şartları ve prensipleri hayatımıza doğru ve sürekli uygularsak bu başarıyı elde edebiliriz.

Bu Şartlar Nedir ?

Hayatda başarılı olmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı prensip ve kuralları uygulamalıyız. Bu kuralın başında verimlilik ve düzgün çalışmak gelir. Düzgün çalışarak daha çok okuyabiliriz. Daha çok düşünerek olayları mukayese edebiliriz. Karşıdakini iyi dinleyip düşünceleri ve konuşması üzerine bizde düşünebiliriz. Not tutmakta hayatta çok önemli bir prensiptir. Düşünceler ve bilgiler bir kağıda yazılmadıkça belli bir süre sonra unutulur ve aklımızdan gider. Not alma yöntemiyle boş zamanlarımızda okuduklarımızdan, duyduklarımızdan, dinlediklerimizden aldığımız notları gözden geçirebilir bu sayede öğrendiklerimizi kolay kolay unutmayız.

İnsan hayatında bazı şeylerin kıymetini anlamalı ve yaşarken bunları değerlendirerek yaşamalıdır. İnsanın hayatında sağlığından sonra zaman çok önemlidir. Özellikle şehir hayatında yaşayanların günleri bir saat gibi geçmekte insanları bir robot gibi sistemin bir parçası haline getirmektedir.

Zamanı değerlendirmeliyiz. Zamanı değerlendirmek için bizi oyalayan beklide düşman diyebileceğimiz şeyleri tanımalıyız.

Nedir bu insanın gelişmesini önleyen düşmanlar ?

Başarının önündeki en büyük düşman insanın kendi kendine yaptığı düşmanlıktır. Oda tembelliktir. Tembellik insana her an usulca yaklaşan bir duygudur ve çoğu zaman insanı kandırabilmektedir. Bunun için insanın başarı yolundaki en büyük düşmanı tembelliktir diyebilriz. Kendi kendimizi hesaba çekip tembellik konusunda düşünmeler yapmalı ve daha başarılı nasıl olunur bunu araştırmalıyız. Gerekirse hayatımızda bazı şeyleri kural haine getirerek her gün rutin uygulamalıyız. Örnek vermek gerekirse her gün kendimiz için şartlar koymalıyız, mesala hergün 10 sayfa kitap okumayı, belli bir dersin belli bir konusunu gözden geçirmeyi, gerek özel gerekse iş hayatımızda kendimizin eksiklerini bulup bunlar üzerinde araştırmalar yapmalı ve bu konuları bir kağıda yazıp her gün gözden geçirmeyi kendimize şart koşmalıyız. İbadet de de has olan az da olsa devamlılık önemlidir. Bu şart koşmayı dini hayatımız içinde uygulayabiliriz. Ailemize karşıda uygulamak mümkündür. Her gün çocuklarımızla 1 saat sırf onların istediği gibi vakit geçirmeyi alie dostlarımızı, akrabalarımızı haftada bir kez aramayı kendimize şart koşup tembelliğimizin ve boş vermişliğimizin önüne bir parça geçebiliriz.

Unutmamalıyız ki insanlar ne kadar bilgili olursa olsun en önemli şey insanın başarılı olması yolunda iradesi ve azmidir. İradeli ve azimli olup geçip giden hayata karşı gözümüz açık olmalıyız. Tarihe bakıldığında da büyük insanların en büyük ortak noktası iradeli ve azimli olmalarıdır. Bilgili bir çok insan güçlü bir çok insan vardır ama iradeleri yoksa başarılı olmak çok zordur.

Çalışmada bedeni dinçlik önemlidir. Beden yorgunsa çalışmadan kaçınılmalıdır. Bedenimizi dinlendirmek günlük muntazam uyku ve gıdaları almak önemlidir. Daha sağlıklı bir yaşam için bedenimizde herhangi bir hastalık varsa bunu tedavi ettirmeliyiz.
Sevdiğimiz işi severek içten gelerek yapmalıyız. En zor kısım bir işe başlamaktır. Bir işi bitirmenin verdiği huzur ise bambaşkadır. Çalışılacak yerinde öğrenme ve bedenimizde büyük etkisi vardır. Özellikle ders gibi konular çalışılıyorsa ortamın aydınlatması, ses kirliliği ve düzeni çok önemlidir. Bunlar ufak ayrıntılar gözükse de barının yollarından biridir.

Çalışmada bir önemli diğer konu ise çalışılan şeye hakim olmak çalışmaya başlamadan önce o knuda düşünmek, o konunun size neler öğretebileceğiniz anlamak gerekmektedir. Körü körüne bilgi edinizlmez bir konu öğrenilmez. Boşa sallanan bir yumruk gibi hedefini bulamaz ve sizi zamanla yorgun düşürüp çalıştığınız konuya karşı sizi soğutur. İnsanı başarıya götüren en önemli yol azim ve mantıklı metodlu çalışmadır. Avrupa ülkelerinde öğrencilre okullarda ve çalışanlara şirketlerde zaman yönetimi ve düzenli çalışma konusunda dersler verilmektedir.

Son olarak konumuzu birkaç ana başlıla bağlayabiliriz.

  • Her gün kendiniz çalışma konsunda plan yapmalısınız.
  • O günün planına azimle uymalı ve planı bozmamalısınız.
  • O günki programınız bittikten sonra ertesi güne ufak bir yeni program hazırlamalısınız.
  • Çalışmak için planlı olunduktan sonra her yerde ve saatte insan çalışabilir.
  • Çalışırken takıldığınız anlamadığınız konularda hemen pes edip vazgeçilmemelidir. Güçlükleri yenmek insana büyük bir has verir.
  • Karşınıza çıkan zor konularda o konuyu bölerek yaklaşmak işinizi kolaylaştırır. Adım adım gitmek herzaman daha faydalı ve kolaydır.
  • İşler öfke ve acele ile yapılmamalıdır. Herzaman işin yararlı olanını seçip zararlılar bırakılmalıdır.
  • Okuma teknikleri incelenmeli daha hızlı ve verimlilik için kendinizi geliştirmelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kariyer & İş Hayatı

Yukarı