Connect with us

Obezite Teşhisi Nasıl Koyulur?

Diyet

Obezite Teşhisi Nasıl Koyulur?

Obezite teşhisi, vücut kitle indeksi ile kolayca koyulabilir. Genel olarak beden kitle indeksi ya da vücut kitle indeksi olarak ifade edilen terim; kişinin vücut ağırlığı ile beraber boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Beden kitle indeksi 30 ve üzerinde olduğu durumlarda obezite tanısı koyulmaktadır. Bununla beraber vücut kitle indeksi 18.5 ve altında ise normal kilolu olarak kabul edilir, eğer 24.9 VKİ arasında ise fazla kilolu, 30-34.9 kg arasında ise I. derece obez, 35-39.9 kg arasında ise II. derece obez, 40 kg üzerinde ise III. derece morbid obez şeklinde kabul edilmektedir. Bu değerlerin dışında ise yağ dokusunun hangi bölgelerde depolandığına da bakılmaktadır. Genel olarak Deri altında ve özellikle de kalça bölgesinde biriken yağ dokusu, obezite ile ilişkili hastalıklarla ilişkili olmamaktadır. Bu gibi unsurların yanı sıra yağ dokusunun göbek bölgesinde birikmesi olan elma biçimli obezite ya da diğer adıyla erkek tipi şişmanlık hastalıklar açısından daha fazla risk ortaya koymaktadır.

Bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 88 santimetrenin üzerinde olması kardiyovasküler hastalık riski ile yakından ilişkili olmaktadır. Dolayısıyla da yağın karın bölgesinde ve iç organlarda toplanması insülin direncine yol açan faktörlerden biridir. İnsülin direnci ise obezite ile yol açtığı Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları arasındaki riski yükselten önemli unsurlardan biridir.

Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obezite tedavisinde standart yollar izlenmez. Hasta için en uygun yönteme karar verilmektedir.  Çeşitli durumlarda kombine tedavi uygun olurken, bazı hastalarda tek bir tedavi yeterli olabilmektedir.  Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler 5 grup altında toplanmaktadır.

Öncelikli olarak tıbbi beslenme tedavisina başvururlur. Bu aşamada obezite hastasına uzman kişiler tarafından beslenme yardımı yapılır. Diyet tedavisi tamamen kişiye özgü olarak planlanmaktadır. Bu tedavi yönteminde esas hedef, enerji açığı oluşturarak vücut yağ depolarında azalma oluşturarak hastalığı hafifletmektir. Kas ve yaşamsal organlarda hücre kaybı olmadan yağ depolarında azalma sağlanmalı, vitamin, mineral ve elektrolit kaybı önlenmelidir. Egzersiz tedavisi obezitede oldukça önem teşkil eden farklı bir konudur. Öncelikli olarak spor yapmadan önce mutlaka kalp ve solunum kontrolleri yapılmalıdır. İlk olarak 30 ya da 40 dakikalık hafif egzersizler, zamanla arttırılmalıdır. Haftada yaklaşık olarak 2 bin kalori harcamak ve bol bol yürüyüş yapmak oldukça önem teşkil eder. Fiziksel aktivite sırasında travmadan kaçınmak da oldukça önem teşkil eden bir unsurdur. Aşırı obez bir kişinin basit egzersizlerle fizik aktiviteye başlaması ve dereceli olarak arttırılması en önemli unsurlardan biridir. Bu aşamada öncelikli olarak hastanın yaşı, eşlik eden kronik hastalıklar, semptomları analiz edilmeli ve bunlara uygun bir spor değerlendirilmesi yapılmalıdır. Obezlerin çoğu egzersize emniyetli olduğu için yürüme ile başlar. Haftada 3 gün 10 dk. yürüyüş ile başlanır. Haftada en az 5 gün 30-45 dk’ya artırılır. Bunun dışında yürüme mesafesindeki yerler için taşıt kullanılmaması, otobüsten bir durak önce inilmesi, asansör yerine merdiven kullanılması, arabanın mümkün olduğunca uzak yerlere park edilmesi yararlı olabilir.

Yaşam alışkanlıkları obezite hastalıklarında mutlaka değiştirilmelidir. Bu durum geçici değil, kalıcı yaşam alışkanlıkları gerektirmektedir. Hastanın kendi yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmesi ve değiştirmesi gerekir. Uyaran kontrolü ile beraber  alternatif davranış geliştirme gibi olumlu hayat alışkanlıkları edinilmelidir. Pekiştirme ve kendini ödüllendirme ile güçlü bir irade sergilenmelidir.

Obezite İlaç ile Tedavi Edilebilir mi?

Obezite tedavisinde doktorların önerisi ve reçetesiyle uygun ilaçlar, yalnızca doktor kontrolünde olmak üzere kullanılabilir. Ancak tek başına ilaç tedavisi kişinin kilo kaybetmesini sağlamaz. Obezite tedavisinin başarılı olması için hastanın ilaç tedavisinin yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmesi ve düzenli olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir. Obezite tedavisinde en etkili teknik ve tedavi yöntemi ise cerrahi olarak karşımıza çıkar. Besinlerle vücuda alınan enerjilerin azalması adına  bariyatrik cerrahide hedef, besinlerin gastrointestinal sistemde emilimlerini azaltmaktır. Bu hedefle de bypass, gastroplasti, gastrik bantlama, gastrik balon vb. Tekniklerine sıkça başvurulur. Rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş mevcut yağ dokularının giderilmesi sağlanır.

Kaynak : http://www.drerolvural.com/obezite/

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı