Connect with us

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer?

öksürüğe ne iyi gelir

Hastalıklar

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük; bilhassa çocuklarda ve kış aylarında görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu konumuzda öksürüğe ne iyi gelir, öksürük nasıl geçer gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe karşı alınacak ilk önlem, hastanın bulunduğu ortamı nemlendirmek ve havalandırmak olmalıdır. Aynı zamanda hastanın bol sıvı tüketmesi ve bilhassa bitki çayları tüketmesi gerekir. Öksürüğü kesmek için evde yapabileceğiniz bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri ise şunlardır;

  • 1 tatlı kaşığı bal ile toz zencefili karıştırın ve macun yaparak tüketin. Bu karışım yetişkinler içindir ve çocuklara uygulanmaması önerilir.
  • 2 tatlı kaşığı dut pekmezi ile yeterli miktarda karabiberi karıştırın ve günde 1 kaşık tüketin. Hem yetişkinler, hem de çocuklar için kullanılabilen bu karışım, öksürüğü 1-2 günde kesecektir.
  • 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiberi karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışım üzerine bir bardak süt içmeniz önerilir.
  • Tarçın, ıhlamur, zencefil, ayva, kabuklu limon ve elmayı kaynatarak suyunu için. Bu sayede göğsünüz yumuşayacak ve öksürük geçecektir.
  • Öksürük çocuğunuzda meydana gelmişse, uyumadan önce sırtına bal sürün (oda sıcaklığında) ve üzerini kağıt havlu ile kapatın. 2-3 uygulamadan sonra öksürük kesilecektir.
  • Bir tutam kekiği suyla kaynatın ve içine bal katarak ılıtın. Karışım bebeklere verildiği zaman öksürüğe iyi gelir.
  • Nişastayı suyla kaynatın ve içine saf portakal suyu ya da limon ilave edin. Tatlandırmak amacıyla pekmez kullanabilirsiniz. Karışımı ılıdıktan sonra tüketmeniz önerilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı