Home / Cilt Bakımı / Peeling Nasıl Yapılır? Peeling Tarifi ve Önerileri

Peeling Nasıl Yapılır? Peeling Tarifi ve Önerileri

Toz, çevre kirliliği veya trafik… Bu tür durumların cildinizde yol açtığı hasarlarla başa çıkabilmek için peeling’i deneyebilirsiniz. Bu konumuzda peeling nasıl yapılır, peeling tarifleri ve önerileri gibi konulara değineceğiz.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling, dudak kenarları ile göz çevresi hariç bütün cilde ve dairesel hareketler şeklinde masaj yaparak uygulanmalı, daha sonra bol su (ılık) ile durulanmalıdır. Peeling maskesini doğal yollarla ve evde hazırlamanız mümkündür. Bunun için ihtiyaç duyacağınız malzemeler; 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı toz şeker olacaktır.

Malzemeleri cam bir kasenin içinde karıştırın ve hazır hale geldikten sonra çene, burun, alın bölgesine masaj yaparak sürün. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve nazik bir şekilde kurulayın. Bu peeling’i haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki peeling önerileri de tercih edilebilir.

Salatalık Peeling’i: 1 yumurta akı, ½ çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı hamamelis’i (cadı fındığı) karıştırın. 1 adet salatalığın kabuklarını soyun ve mikserden geçirdikten sonra süzgeç yardımıyla süzün. Tüm malzemeleri ayrı bir kaba koyup karıştırın ve hazırladığınız peeling’i yüzünüze yayarak 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Ananaslı Peeling: İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı ananas suyu, küçük parçalara bölünmüş ananas, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı bal. Ananas suyu ve ananas parçalarını bir kasede ezip yulaf ezmesi ve balı ekleyin. Maskeyi iyice karıştırın ve yüzünüzü ıslattıktan sonra dairesel hareketler yaparak uygulama aşamasına geçin. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

About aykut

Editörümüz

ilgili konu

Ünlülerin Retro Saç Modelleri

Ünlülerin Retro Saç Modelleri

Bugün sizlerle birlikte son dönemlerin trend akımlarından birisi olarak dikkat çeken ünlülerin retro saç modelleri …

Evde Kokulu Mum

Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde farklı bir başlık olması amacı ile evde kokulu mum yapımı ile alakalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir