Connect with us

PMS Belirtileri vs Gebelik Belirtileri

ANNE & BEBEK

PMS Belirtileri vs Gebelik Belirtileri

Premenstrüel sendrom (PMS) menstrüel siklüsünüze bağlı semptomların bir grubudur. Tipik olarak, PMS belirtileri döneminizden 1-2 hafta önce olur. Döneminiz başladıktan sonra genellikle dururlar.

PMS semptomları erken gebelik semptomlarına çok benzer. Aradaki farkı nasıl öğreneceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Ancak, bu farklılıkların ince olduğunu ve kadınlardan kadına farklılık yarattığını unutmayın.

PMS-gebelikPMS-gebelik

MEME AĞRISI
1. Meme ağrısı

PMS : PMS sırasında adet döngüsünün ikinci yarısında göğüs şişliği ve hassasiyet oluşabilir. Duyarlılık hafif ila ağır arasında değişir ve genellikle döneminizden önce en şiddetli gerginliktir. Doğurganlık yıllarındaki kadınlar daha şiddetli semptomlara sahiptir.

Göğüs dokusu özellikle dış bölgelerde engebeli ve yoğun hissedilebilir. Duygusallık ve ağır, sıkıcı bir ağrı duygusu ile göğüs dolgunluğuna sahip olabilirsiniz. Ağrı genellikle progesterondüzeyleriniz düştüğü için döneminiz boyunca veya sonrasında düzelir.

Gebelik: Erken gebelik sırasında, göğüsleriniz ağrıyabilir, hassas veya dokunuşa duyarlı olabilir. Ayrıca daha dolgun ve ağır hissedebilirler. Bu hassasiyet ve şişme genellikle gebe kaldıktan 1-2 hafta sonra olur ve gebeliğiniz yüzünden progesteron seviyelerinin yükselmesi bir süre sürebilir.

KANAMA
2. Kanama

PMS: Genellikle kanama veya lekelenme olmayacak, PMS ise. Süreniz olduğunda, akış daha belirgin olur ve bir hafta kadar sürebilir.

Gebelik: Gebeliğin ilk belirtilerinden biri hafif pıhtılaşma veya lekelenme olup genellikle pembe veya koyu kahverengidir. Bu genellikle gebe kaldıktan sonra 10 ila 14 gün arasında olur ve pedleri veya tamponları doldurmak için genellikle yeterli değildir. Spotting genellikle sadece birkaç gün sürer, bu nedenle normal bir süreden daha kısadır.

DUYGUDURUM DEĞIŞIKLIKLERI
3. Mood değişiklikleri

PMS: PMS sırasında sinir bozucu olabilir ve biraz mızmızlanabilirsin. Ayrıca ağlamış büyüleriniz olabilir ve endişeli hissedebilirsiniz. Bu semptomlar genellikle dönem başladıktan sonra kaybolur. Bazı alma egzersizi ve bol uyku PMS içine kapanma kenarından almaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, üzgün, bunalmış veya umutsuz hissettiğiniz veya iki hafta veya daha fazla süreyle enerjiden yoksun hissettiğinizde, bunalımlı olabilirsiniz. Doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Hamilelik: Hamileyseniz doğum yapana kadar devam eden ruh hali değişikliklerine sahip olabilirsiniz. Hamilelik sırasında duygusal olma ihtimaliniz daha yüksektir. Ailenizin yeni üyelerini dört gözle bekleyerek heyecanlı ve heyecanlı olabilirsiniz. Aynı zamanda biraz acı çekebilir ve daha kolay ağlayabilirsiniz. Fakat PMS’de olduğu gibi, bu yeni semptomlar depresyonu da gösterebilir. Belirtilerinizden endişe ediyorsanız ve depresyona girmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Gebelikte depresyon yaygındır ve tedavi edilebilir – ve edilmelidir.

YORGUNLUK
4. Yorgunluk

PMS: Yorgunluk ya da yorgunluk sorun uykuda olduğu gibi PMS sırasında sık görülür. Periyod başladığında bu belirtiler kaybolmalıdır. Biraz egzersiz yapmak uykunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir ve yorgunluğunuzu azaltır.

Gebelik: Hamileyken, progesteron hormonunun artan seviyeleri sizi yorarsın. Yorgunluk, ilk üç ayda daha belirgin olabilir, ancak gebeliğiniz boyunca da sürebilir. Vücudunuzun üstesinden gelmesine yardımcı olmak için, iyi yemek yediğinizden ve bol miktarda uyuduğunuzdan emin olun.

MIDE BULANTISI
5. Bulantı

PMS: Döneminiz geç kaldıysa herhangi bir bulantı veya kusma beklememelisiniz .

Gebelik: Sabah hastalığı , hamile olduğunuz en klasik ve açık işaretlerden biridir. Bulantı atakları genellikle hamile kaldıktan bir ay sonra başlar. Kusma mide bulantısına eşlik edebilir veya eşlik etmeyebilir. Adına rağmen, sabah hastalıkları günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Ancak tüm kadınlar sabah bulantısı yaşamıyor.

GIDA
6. Yiyecek arzuları ve aversions

PMS: PMS aldığınızda, muhtemelen yeme alışkanlıklarınızın değiştiğini fark edeceksiniz. Çikolatayı, karbonhidratları , şekeri , tatlıları ya da tuzlu yiyecekleri özlemleyebilirsiniz. Veya korkunç bir iştah yaşarsınız. Bu istek, hamile kaldığınız zaman aynı oranda gerçekleşmez.

Gebelik: Çok özgül isteklere sahip olabilirsiniz ve bazı gıdalardan tamamen ilgisiz olabilirsiniz. Bir zamanlar sevmiş olduğunuz türden kimi zaman bile, bazı kokuları ve zevkleri kaçırabilirsiniz. Bu etkiler gebelik boyunca sürebilir.

Ayrıca, buz, kir, kurutulmuş boya pulları veya metal parçaları gibi besin değeri olmayan öğeleri zorla yediğiniz pika da olabilir . Gıdasız eşyalar için istekte bulunmanız durumunda, derhal doktorunuzla konuşun.

KRAMP

PMS: PMS’niz varsa, periyodun 24-48 saat önce gerçekleşen krampları olan diskonrhea yaşayabilirsiniz. Ağrı muhtemelen döneminizde azalacak ve sonunda akış sonuna kadar kaybolacaktır. Menstrüel kramplar genellikle ilk hamileliğinizden sonra veya yaşlandıkça azalacaktır. Bazı kadınlar menopoza girmeye başlarken daha fazla kramp yaşarlar .

Gebelik: Gebeliğin başlarında hafif veya hafif kramp sıkıntısı çekebilirsiniz. Bu kramplar, muhtemelen döneminiz boyunca aldığınız hafif krampları hisseder, ancak alt midelerinizde veya alt sırtınızda olacaklardır . Krampları haftalarca aylarca hamile kaldığınız zaman yaşayabilirsiniz. Hamile olduğunuzu ve bu kramplara herhangi bir kanama veya sulu deşarj eşlik ettiğini biliyorsanız , bir doktora görünün.

GEBELİK TESTİ

Belirtilerinizin sebebini bilmek önemlidir. Hamileyseniz, ne kadar çabuk öğrenecekseniz, doğru tedaviyi o kadar çabuk alabilirsiniz. PMS semptomları ile erken gebelik arasındaki farkı söylemenin en iyi yolu bir gebelik testi yapmaktır . Belirtilerinizi takip etmeniz de yararlı olabilir; böylece tipik görünümünüzde bir değişiklik olduğunu fark edersiniz. Belirtilerinizden herhangi biriyle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı